kedi nanesi

kedi nanesi ingilizce adıyla catnip, kedilerin büyük çoğunluğunun bayıldığı bir bitki türüdür. bu bitkinin aromasından catnip sprey yaparlar kedi divanı tırmalamasın diye tırmalama tahtasına sıkarsınız alışsın orayı tırmalasın diye, aldığınız oyuncak topla oynasın diye içine koyarlar veya üstüne sıkarsınız. saksıda yetiştirilebilen bir bitkiymiş ama tohumu nereden bulunur bilmiyorum, tohumu elinde olan varsa bir pm kadar uzağınızdayım
kedi otu yahut kedi nanesi olarak, piyasada satılan top şeklinde formları var ki, evin en asabi haylazının önüne koyduğum zaman bile iki yalanıp mutluluktan sevgi pıtırcığına dönüşüyor. huysuz kedileri sakinleştirmek için oldukça etkili.
kedi esrarı olarak ta bilinir. resmen kedilerin kafa yaptığına tanık oluyorsun. 1-2 kullandım kedime sonra korktum hiç vermiyorum artık.
petlebi.com isimli sitede yaptığımız oylamada kedi sahiplerine sorduk.

'kediler hangisini seviyorlar, karıştırıyorum?
kedi otunu mu, kedi nanesini mi?'

katılımcıların %23'ü kedi otunu, %30'u kedi nanesini sevdiğini söylerken,
%15'i ise kedilerin neyi sevdiğini bilmediğini söyledi.
katılımcıların geri kalan grubun düşüncesi ise kedilerin kedi çimini sevdiği yönünde.

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/12...
bu ne sacma sapan sey ya gercekten bunu kedilerinize veriyor musunuz? tirmalamasi icin egitmeyi ya da sakinlestirmek icin daha uyumlu davranmayi denesenizde ayni sonucu alırsınız. ne gerek var bu yollara.