hayvan koruma kanunu

bu kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

kanun sayı: 5199 h.k.k.
tarih : 24 haziran 2004
5199 nolu kanun 2004 yılında ak parti tarafından çıkartılmış olup eksikleri olmakla beraber iyi bir kanundur. fakat gelin görün ki, kanunun bir çok maddesinin uygulanmıyor olması, cezai yaptırımların yetersizliği, hayvanların mal kapsamında tutuluyor olması ve en acılı ölümleri gerçekleştiren belediyelere hiçbir idari yaptırım getirmemesi hayvanları koruma kanunundan ziyade, koruyamama kanununa dönüştürüyor...
umarım en kısa sürede onların da, en az bizler kadar yaşam hakkına sahip olduğunun farkına varır büyüklerimiz...
@missgaia entry girdiğinizde farkettim. kanun hayvanları korumuyor ya, kanun koyucu hangi hayvanı düşünerek bu kanunu tasarlamış olabilirler?
-belediyeler araçlara 'satın alma, sahiplen' sloganını giydiriyor. ama öte yandan petshopalara satış ruhsatı veriyor, bunun için para ve vergi alıyor. bu mesela tam bir fiyasko, kimse ses etmiyor*.
-belediyeler sokaklardan kedi köpekleri topladığında kuş populasyonu artıyor. kuşları zehirlerse skandal oluyor. ekosistemden kimsenin haberi yor.
-kedi, köpek, kuş zehirlenince bu skandal oluyor ama kimse haşerelerin ve farelerin zehirlenmesinden şikâyetçi değil. üstelik fare zehirlerine marketlerden bile ulaşabiliyorsunuz.
-5199 sayılı kanunda cins, saf kan gibi özel nitelikli hiç bir hayvanı kapsamıyor.

daha bu liste uzar gider. hayvanların bütünü de kapsamıyor, bir kısmını da. uygulanmıyor da. belki hiç bir zaman uygulanmayacak ve kaldırılacak bir kanun olmuş. o yüzden kanun koyucuları tebrik ederim.

*http://www.bilmecekutusu.tk/2019/02/hayv...
hayvanlar kanunda mal diye gecer. iyi bir duzenleme olmasi için en azindan once mal olmaktan cikmalari gerekir. (sadece sahipli olanlarin degil hepsinin) roma zamaninda insanlarda maldi köle olarak alınır satılırdı. hersey değişti ama bu zamanda da hayvanlar bu durumda oysaki
insanlarlar aralarinda ne fark var? umarim bir gun tum dunyada onlarda kabul görür. ancak türkiye , gecenlerde eşeği sapkin duygular icin 10 tl icin kiralayan sirf bunun için kuyrugunu kesen muhtarin gayet kabahatten yargilanmasi ve serbest birakilmasi bana pek umut vaadetmiyor