grey gardens

son 45 yıllık periyodda insan-hayvan ilişkisi temelli en iyi belgesel olduğunu düşündüğüm yapıt.(1975) gerçek bir hüzün makinası.

ellen hovde, albert maysles, david maysles üçlüsünün yönettiği belgesel gerçekliği ile bazen güldürüyor bazen ağlatıyor.

amerika'nın 1900'lerin başında ikon manken ve sosyetik ismi olan edith bouvier beale'ın son dönemini anlatan filmde ona kızı edith bouvier beale eşlik ediyor.

east hampton'daki grey garden isimli eski malikanelerinde yaşayan anne-kız, zirveden en dibe doğru süzülüşü anlatıyor. dev malikanede kedilerle rakunlarla ve türlü hayvanlarla yaşayan ikili insan-hayvan ilişkilerine güzel değiniyor.

belgeselin broadway uyarlaması tony ödülü kazanmıştı. belgesel ise sinema alanında toplam 5 ödül kazandı.oyunculuklar o kadar şahanedir ki mevcut durumdan yanınızda yaşanıyorcasına irite olursunuz. acıtır. başkası adına utanmak deyimini birebir yaşarsınız. merhamet, vefa, kendini ispatlama, yeniden doğma çabası ve daha nice duyguları aynı anda hissettirir. izlenmeli.
seneler oldu izleyeli. etkili ve aynı zamanda dehşet verici bir yapımdı. güzel hatırlatma oldu. izlemeyenlere tavsiye edilir.