tırmalayan ısıran kediyle baş etme yolları

bir el atın yaradana kurban. kızımı tahmini 1 aylıkken yol kenarında bulduk. aldık besledik 3 aylık oldu. mesele şu ki ilk geldiğinde de elimizle ayağımızla oynuyordu ısırıp tırmalıyor gibiydi pek dert etmedik ama büyüdükçe çok canımız yanmaya başladı. çözüm aradık hayır demek işe yaramadı. kızdığımızda falan tükürür gibi kısa tıslama sesleri çıkarmaya başladı. oyuncaklarıyla hiç ilgilenmiyordu direk elimize atlıyordu. şimdi oyuncaklarla oynuyor, daha sakin tıslamıyor. anladığım kadarıyla kendisine dokunulmasından hoşlanmıyor. o yaklaşmadıkça dokunmuyoruz daha iyi gibi yine de ara ara saldırıyor ve çok acıtıyor. kediler acıtmadan tutar ya öyle değil baya acıtıyor. bunu kızgınlıktan yapmıypr sanki mırlarken bile elimize atlayıp acıtıyor. ben anlamadım derdini. yalnız bırakıyorum saldırdığında, güzel güzel oynayınca ödül maması veriyorum ama yok çözemedim. kızmak bağırmak itmek gibi yöntemler daha çok saldırmasına neden oluyor hem de sinirden saldırıyor o zaman. umarım anlatabilmişimdir baya karışık oldu. varsa işe yarar önerileriniz talibim.
enerjisini beraber harciycak bi kedi arkadas alirsaniz size saldirmayi birakir tabi zaman icinde yeni kediyi kabullenirse. bizimki kabullenmisti. deneyimlerime gore erkek kediler sonradan gelen yabanci kedilere karsi daha anlayisli oluyor
valla aynı dertten muzdaribim her gün şiddet her gün tırmık hasta olduğu için başka kedi de alamıyorum yanına bazen sadece zevk için ısırıyorum bi de maşallah çok güçlü bakalım sonumuz hayırlı olsun.
kedinin ele ayağa saldırmamasını küçükten öğretmeniz gerekiyor, sonuçta onu oyun olarak yapıyor hayvan kendisini tanıyor bir anlamda küçükken. kediler kolay kolay bir şeyi öğrenmek istemezler ama küçükten itibaren ikazla ödül sistemiyle ele ayağa saldırma işini çözebilirsiniz ben öyle çözmüştüm. bizimkilere zorla elini uzatsan yine ısırmıyorlar sadece koklarlar.
bunun bir yolu yok sanırım. kızımın içinden canavar çıkıyor bazen. mecburen teslim oluyorum. 'al biraz da buradan ısır' şeklinde devam ediyoruz. bakalım.
bırakınız ısırsınlar, bırakınız tırmalasınlar. onlardan değerli mi?