scottish fold

büyüleyici güzelliğe sahip iri yuvarlak gözler, kıvrık kulaklar, yuvarlak yüz, gülümser bir surat. diğer deyişle iskoç kıvrık kulaklısı. 1961 yılında iskoçya'daki bir çiftçi tarafından fark edilip amerika'ya getiriliyor. kedi ferderasyonları tarafından cins kedi olarak kabul ediliyor ve üretimi sağlanıyor. sevimliliği sebebiyle de çok ilgi görüyor ve tüm dünyada popüler bir ırk oluyor. sakin ve meraklı bir huya sahip ve ev ortamına en uygun kedi ırklarından biri olduğu söyleniyor. dikkat edilmesi gereken ise dik kulaklı kedilerle eş olması gerekiyor. en uygun eş ise scottish straight (iskoç düzkulaklısı) ve british shorthair'dir. yanlış bilinen bir şey de scottish fold kediler british shorthair ile çiftleştiğinde yavrular kesinlikle scottish fold veya scottish straight olur. ancak anne ve baba british olursa yavru da british olur.

her renk kürke sahiptirler, ilk dönemler en çok gri rengine rastlansa da son yollarda golden ve silver kürke sahip olanlar en çok beğenilenler haline gelmiştir.
ayrıca;

(bkz:bütün scottish fold kediler acı çekiyor yalanı)
scottish fold'unda osteochondrodysplasia ( eklem sorunları ) yaşayan kedi severler ? tedavi / önleyici tedavi konularında fikir alış verişi yapalım..