rotary sistemi

calymath's cattery'nin mübadeleye dayalı, sahiplendirdiği kedilerle ilgili sorunları çözümlemede kullandığı argümanlardan bir tanesi.

bu metot cattery'den sahiplenilen kediler ya da bu kedileri sahiplenen aileler sorun yaşadığında, geçici ve ya kalıcı süreyle kedilerin yerleri değişmesi prensibine dayanıyor. henüz yaygın olmayan, deneysel, gelecek vaad eden bir metot diyebiliriz.

mesela kızgınlık dönemine giren bir kedi başka bir eve gönderiliyor.
kızgınlığa girince bağıran kedi cattery'ye geldiğinde ev yine ev fakat farklı kedi kokuları, farklı sesler, farklı güneş ışığı ve pek çok farklı gelen durum karşısında davranışlarını düzenliyor. bağırma ya da koku bırakma huyunu ilk günden itibaren kesiyor. ertesi hafta kedinin hormonları istenilen düzene girdiğinde ailesi geri alıyor. eğer cattery'den de emanet alınan kedi varsa mübadele yaparak o kedi de cattery'e geri dönüyor.

bunun dışında ailelerin öngöremeyeceği problemler gündeme gelebiliyor. tayin, eşlerden ayrılma, vefat v.b. pek çok beşeri problem sonucu ailelerin düzeni değişiyor. tabii olarak bozulan düzenden en çok etkilenen kediler oluyor. kedileri korumak için kedinin evi değiştirilir. geçici bir aile bulunur. düzeni bozulan aile düzenini stabil hale getirirse, sorunlarını çözerse kedisini geri alır.