kedi odası

aydınlık bir mutfak, geniş bir banyo, iki tuvalet, üç oda bir salon, çocuk odası, yatak odası, misafir odası... kedi odası? kedi odası mı? o da ne?

şehirlerimiz işin aslında kedi, köpek bakmak için değil, çocuk bakmak için bile doğru tasarlanmıyor. mesela çocuklar artık eskiden olduğu gibi çamura düşüp üzerlerini kirletemiyor, yere düşüp dizini kanatamıyor. yani çocuklar psikolojik gelişimini sokaklarda tamamlayamıyor. peki evinde..?

inşaat tasarımcıları, inşaat mühendisleri evler inşa ederken kedi odaları yapmalı, çocuk odalarını salondan daha geniş yapmalı, hatta sadece kedi odaları değil, diğer hayvanlar için de odalar tasarlamalı.

mesela evlerin ilk katlarında kedi odalı evler ya da alanlar olmalı. çünkü en fazla sayıda balkondan düşerek can veren hayvanlar kediler. kedilerde ölüm algısı yok. aynı diğer hayvanlarda olmadığı gibi. bu yüzden balkondan düşünce başına ne geleceğini idrak edemezler.
ikinci katlarda köpek odaları olmalı. ama üçüncü katta tilki, gelincik gibi kaçma zekâsı kedilerden yüksek hayvanlar için odalar yapılmalı.
çatı, teras kat ya da son katlarda kuşlar için alanlar olmalı. çünkü kuşlar pencereden kaçtıklarında sıkça kaybolurlar. adresleri çatıdan çatıya gezerek bulmaları onlar için zor olmamalı.
dördüncü katta yılan, kertenkele, iguana gibi sürüngenler için özel alanlar olmalı. bir insan neden sürüngen besler bilmiyorum... mu? bir insan neden kedi besler?
ha, ama en önemlisi büyük bir bahçe olmalı. iguana neyse de, ben evinde sıpa, eşek yavrusu besleyen olduğunu gördüm. neden biri evinde at yada inek besleyemesin ki?

bu kadar kat olsa evlerin yüksekliği yetmez mi ki? 11 katlı, 21 katlı ama kutucuk kutucuk üstüne sıkışık sıkışık evler görmek yerine, ferah ve yaşanılası ama 4,5 katlı evler görmek daha iyi olmaz mı?

bildiğiniz gibi her geçen gün şehirler büyüyor, büyüdükçe hayvanların yaşam alanları daralıyor... mu? yoksa, kat üzerine kat inşa edince yaşam alanları artıyor mu; insanların yaşadıkları evlerin sayısı arttığı gibi? yoksa yaşam alanlarının daraldığı bir propaganda mı? hayır, aksine bilmediğiniz gibi yaşam alanları apartmanlar yaptığınızda hem insan için hem de hayvan için kat kat yükseliyor. her kata yerleşenlerin zihinlerinden geldikleri yer siliniyor. bir zamanlar insanlar da ağaçlarda ve mağaralarda yaşamıştı.