kedi nezlesi

" (feline viral rhinotracheitis ya da kısaca fvr), kedilerde görülen, herpesviridae ailesinden kedil herpesvirus 1 (feline herpesvirus 1, fhv-1) yolaçtığı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. "


sokak hayvanlarının sıklıkla yakalandığı bu hastalık anneden bebeğe geçtiğinde başa çıkması çok zor bir sorun. yetişkin kedinin bağışıklığı daha güçlü olduğu için yaşam kalitesi düşse de bu hastalıkla yaşamını sürdürebiliyor fakat yavru kedilerde çok ağır seyrediyor. tedaviye rağmen ölümle sonuçlanabiliyor. uzun bir tadavi süreci gerektiriyor ayrıca. ben 2 yıl önce bir sokak kedisinin 4 yavrusu için çok mücadele etmiştim bu hastalıkla ve sonunda başarılı olduk.o güçlükle soluk alışlarını, sürekli ağız burun göz akıntısını hatırladığımda hala içim sızlar. vet. hekimimizin " bu bebeklerin hayatta kalmış olması küçük bir dünya mucizesi " dediğini hatırlıyorum. bebekler küçük ve zayıf olduğu için serum takılamamıştı. bir antibiyotik ve bağışıklık güçlendirici ilaç yazılmıştı. ilaçlarını düzenli olarak vermiş günde en az dört defa burun, göz ve patilerinin temizliğini yapmıştım. yaş mama ile beslenmeye başlar başlamaz onları annelerinden ayırmam gerekti. çünkü süt emdikçe anneden virüsü almaya deva ediyorlardı. anne emzirdiği için kliniğe alınıp tedavi edilemiyordu. suyla seyreltilmiş sirke ile temizliklerini yapmak virüsü uzaklaştırmada etkili bu arada ama bunu daha sonra öğrendim. genel olarak sıcak tutmaya ve temiz tutmaya çok önem gösterdim. ve ilaçlarını hiç aksatmadan verdim.bu hastalıkla ilgili tecrübelerim genel olarak böyle.
bu sabah şans eseri uyanıktım ve kedimde değişik bir hal sezinledim. sonra bir baktım ki vücudu seğiriyor. her yerini elledim bir yeri mi acıyor diye, yok ayağa kalktı benle oyun oynamaya başladı. şaşırdım izlemeye devam ettim 2 dakika oynadıktan sonra bir yere yattı ve gözlerini açık tutamadı, sanki birden uyku bastırmış gibi kapandı gözleri. ama hiç uyuyamadı, vücudu seğirince gözünü açıyor, sonra tekrar uyumaya çalışıyor. daha sonra tek gözünü kıstığını fark ettim. elimle açtığımda göz perdesi görebildim sadece. bir süre hiç açamadı gözünü sonra bir ara düzeldi. titreyerek hapşırdı, gözleri sulandı. aşırı korktum koşa koşa veterinere gittim. bu arada veterinere gitmek için hazırlanırken algıları kapanmış gibi oturduğu yerden hiçbir sese tepki vermedi bir süre. taksiye binince kendine geldi. veteriner önce fiziki kontrol yaptı ateşi yoktu, yavruluk dişi sallanıyordu onu çekti, o da huysuzlandırabilir ama biz bir kan değerlerine bakalım dedi. meğer bağışıklığı düşmüş ve solunum yollarında sıkıntı varmış. henüz enfeksiyona dönmemiş ama böyle başlıyormuş. antibiyotik hap, immune bağışıklık sistemi güçlendirici şurup, göz damlası verdi. zorla onları içiriyorum. biraz kendine geldi ama nadiren de olsa seğiriyor, normalden daha fazla kendini yalama isteği duyuyor. ara sıra kalkıp oyun oynuyor onda sıkıntı yaşamıyoruz. onun dışında genelde uyuyor. sebebini anlamaya çalışıyorum kesin bir kanıya varamıyorum. proplan yiyordu besin değerleri yetersiz geldiğinden midir? bir sitede anneden bulaştığını da duydum. bağışıklık neyse de solunum yollarında neden sıkıntı olmuş olabilir? bilgisi olan yazarlar paylaşabilirse çok çok sevinirim