karıncalar ve kedili ev

kedilere zararı olmasa da karıncaları evden uzaklaştırmak için yapılacak hamlelerin bazılarının kedimize zarar vermesi muhtemeldir. ilaç vs yerine köşelere limon bırakmak vs şeyler tercih edilebilir.
salatalikta koyabilirsiniz karincalar kokusunu sevmiyor ve gelmiyorlar "öldürmeyin yeter ki"
karıncalarla geçmişim uzun. perinin evdeyken, yaşım 6 bilemedin 7 olsun, bunların takip ettiği rotayı keşfedip gözlemlerdim. aynı rotada, ip şeklinde sıralanıp önlü arkalı çalışıyordu gidip geliyordu keratalar. sonra mutfaktan eppek kırıntısı atardım ve parça parça o eppekleri taşımalarını izlerdim. ölmüs sinek ve böcekleri rotalarına bırakırdım küçük parçalara ayırıp yuvalarına götürürlerdi. ta ki örümcekleri keşfedene kadar arkadaş kaldık. örümcekleri keşfimden sonra her zaman olmasa da arada bir karıncayı alıp ağına bırakıyordum, örümcek gelip onu sarıp sarmalarken izliyordum. kendi doğa belgeselimi kendim çektim küçükken. e o zamanlar kablo tv ve natinoal geographic mi var discovery channel mı var? varsa yoksa trt'de aslan belgeseli. sanki başkan hayvan yok.
şimdiye kadar üzerine hiç düşünmediğimi farkettiğim bir konu :)
yaz başı ufaktan mama kaplarına dadanırlar. kiyamam da ben onlara, mama kabını mutfak penceresinin önüne koyarım, oradan ağaca transfer olurlar. bu hikayenin komiği kedilerin mama kabına uzandıklarında yüzlerini buruşturarak, pis bi bakış atıp uzaklasmalarıdır hihihi.