kedilerin balkondan düşmesi sorunsalı

14. katta oturan komşumun kedisi düşüp öldü. yan bloktakininki 4. kattan düşüp öldü. 1 hafta önce sekreteriminki 8. kattan düştü hem de camdaki fileyi delerek. tüm bunlar 1 yıl içerisinde oldu o yüzdendir ki ödüm kopuyor bu durumdan. ben 12. kattayım. onu baska odaya koyup havalandiriyorum cam acmayi cok seven biri olmama ragmen. yine de insanlik hali anlik bi durum olur da basina gelir diye korkmadan edemiyorum. fileyi delip dusen de oldu ya cok dikkat etmek lazim bu sekilde kaybedenler icin cok uzgunum :(
bizim geçmişten bu yana kedi yoldaşlarımızdan sadece birinde bu sorunu yaşadık. çok deli bir tekirdi ve hem ön balkondan hem arka balkondan düşmüştü. ama onu kısırlaştırmamıştık bu büyük bir etken diye düşünüyorum. kedilerin evden kaçma, dışarıya çıkma eğilimleri genellikle üreme iç güdüleri nedeniyle oluyor. evinde mutluysa, seveni varsa, maması varsa ve kısırlaştırıldıysa kediler öyle her fırsatta kaçayım dışarı diye düşünmüyorlar aslında. kısırlaştırma öncesi dönemde balkon demirlerinde dans ediyorlardı, o zamanki ev 2. katta çok yüksek olmamasına rağmen çok korkuyordum. kısırlaştırdıktan sonra pamuk gibi oldular. dairem yüksek katlı bir yerde olsaydı kesinlikle önlem alırdım tabi. 15. kattan düşmüş bir kedi varsa ortada bunun sorumluluğu yoldaşındadır tamamen, kedi kendisi atladı demez hiç bir kedisever. sonuçta bunlar hiç büyümeyen hep 3 yaşında kalan çocuklar gibiler. önlemini sizin almanız lazım.

bir diğer konu da dışarıyı tanıyan kediyi sonradan tamamen eve kapatma durumu. şimdi zaman zaman kediseverler büyük kedi sahipleniyorlar, 1 yaş ve üstündeki bu çocukların bazıları hayatlarının bir dönemini sokakta, dışarıda yani daha özgür geçirmiş oluyorlar. hepsinde olmasa da bazısı buna alışıyor ve yeni evindeki kapalı düzeni benimsemeyip dışarıya çıkmak isteyebiliyor.
  • /
  • 2