yeni kedi sahiplenenlere tavsiyeler

mümkünse yüce google içinde kendinizi tüketmeyin. her bir bilginin karşıt görüşü var. bu yüzden kafa bir hayli karışıyor.
kedi sahiplenmeye değil kedi tarafından sahiplenilmeye hazır mısınız? önce bunun cevabını verebilmeniz lazım.
gel şuraya mıncırcam seni veya burda otur veya yapma gibi emir kipli (hoş emir kipli olmasa da sonuç değişmez) cümlelerinizin bir önemi olmayacak. mıncırtmak istemezse mıncırtmaz, oturmak istemezse oturmaz, yapmak isterse yapar..
eve ilk geldiğinde keşfedecek.. girdiği her deliğe aman buraya mı girecek hep diye düşünmeyin.
mümkün olduğunca saksı çiçeklere veda edin, özellikle kaktüs gibi etli yapraklara..
en iyi mama en iyi kum cevabını hiç bir zaman bulamazsınız. mama için et içerikli olması kum için kesinlikle kristal ve silika harici olması özelliklerine bakın. gerisi sizin bütçenize, deneyimlerinize ve keyfinize kalmış.
öncelikle yakınınızdaki para odaklı olmayan vicdanlı ve becerikli olan bir veterineri bulun. o size uygun mamayı önerecek, zorda kalınca, hastalanma vs. durumlarında panik yapmadan kendinizi güvenle yanına atmanız kolaylaşacaktır.

iyi mama vardır. segment segmenttir mamalar ve küçük dostunuzun yaşam kalitesini oldukça değiştirecektir. aldığınız mamanın son kullanma tarihinin yakın olmamasına dikkat edin. tazeliği çok fark yaratıyor.

kedinizin kumunu sık sık temizleyin. (en az iki günde bir). bu onlar için oldukça önemli, hem hijyen hem de psikolojileri açısından.

ilk 1-2 yıl aşılarını düzenli yaptırın. sonrası için çeşitli tartışmalar mevcut ben de kararsızım doğrusu.

alıştırabiliyorsanız küçükken dişlerini fırçalamaya alıştırın. ben bunun gerekliliğini kedilerim büyüdükten sonra anladım. şimdi 4 yaşındalar ve alıştırmak daha zor. özellikle arka dişleri kolaylıkla çürüyebiliyor. kedilerin diş sağlığı ile ömür uzunluğu doğru orantılı.
kedisi olan birilerinden yardım isteyebilirsiniz. ilk çocuğu olan bir ebeveyn nasıl daha önce çocuk yetiştirmiş birilerine yada anne kayınvalide gibi kişilerden destek alıyor ise aynı şey aslında.