van kedisi

bir gözü mavi, bir gözü kehribar olabilen, iki gözü mavi veya iki gözü kehribar (veya kahve tonlarda) genellikle beyaz, kısa ve uzun tüylü türkiye kedileridir. iyi yüzen bir kedi ırkı olarak bilinirler.
şöyle bir şey olur kendisi.

13 yil besledigim eski kedim. biraz basina buyruk hafif vahsi atalarina ceken huylari vardi
bir dişi, bir erkek olmak üzere iki tanesine sahip olduğum kedi cinsi.
daha önce yakından görme şansı yakalayamadığım kedi cinsi.
1 yaşındaki kedimin cinsidir. yavruyken inanılmaz hareketli olan kedim aylar geçtikçe uysal ve sevilmeyi daha çok isteyen bir hale geldi.
gözlerinin farkli olmasının yanında, biraz hırçın ve suyu seven tek kedidir
bizim evdekine bakılırsa şahsına münhasır kedi cinsidir. sadıktır, duygusaldır, candır.
uc kedimden birinin ırkıdır. zor bir kedi türüdür.
yağmuru görünce içerde tutulması imkansız olan kedimin ırkıdır. aşırı başına buyruktur, kürek gibi patileri vardır, çocuklardan nefret eder.
bakışlarında huzur bulduğum, sağır, geveze ve beni herşeye ikna edebilecek kızım olur kendileri.
suyu görünce deli gibi mutlu olan, 16 yıl boyunca beslediğim kedimdi. adı bekir'di.
yerinde gördüğüm kedi türü... tam bir hafta önce van'da ırklarının koruma altına alınması sebebiyle, kedi evini ziyaret ederek sevebildiğim ve hakkında 'van' ın iklim şartlarını taşımayan bölgelerde sıklıkla hastalandığını ve ömrünün kısaldığını' öğrendiğim kedicikler... ancak kedi evleri bir harikaydı.
mahallemizde bir tane sokak kedisi olarak mevcut. erkek. kasabın oralarda takılıyor. nasıl asil ve nezaketli bir görüntüsü var. yaz aylarında bahçemize ziyaretler yapıyor ama bizim cadılar tarafından bi güzel yolunup gönderiliyor. kızları karşıma alıp, bakın dedim. madem ille de bebek yapacaksınız ne diye bu yakışıklı bu kibar, asil delikanlıyı değerlendirmiyorsunuz? neden ille de haydut görünümlü koca kafalı yüzü gözü çizik içinde olan kedilerden yapıyorsunuz bu bebekleri ? pamuk pamuk bi gözü maviş bi gözü ela bebişleriniz olsa fena mı olur ? ama dinleyen kim.
şu anda beslediğim kedi cinsidir. sağır olmasından kaynaklı biraz huysuzdur ama yine de çok tatlıdır. annemin en başta eve kedi sokamazsın itirazlarına rağmen kedi delisi olmasına sebeptir. sadece annemle babamın kucağındayken mırlar.
naif,atletik,zarif ,estetik ve yüzücü bir milli servetimizdir.w geni taşıdıkları için kendi aralarında eşleşmelerde sağırlık ve odd eye dediğimiz farklı göz renklerine sahip bireyler meydana gelebilir.ipeksi beyaz kaşmirimsi kısa bir tüy yapısı vardır.genelde odd eye olur sahiplenme güdüsü yüksek bir ırktır.ayak parmak aralarında yüzebilmek için perdemsi yapılar gelişmiştir.van gölünde serbest sürü halde yaşayan ve gölde yüzen topluluklar görülmüştür.van yüzüncüyıl üniversitesi veteriner fakültesi bünyesinde ıslah ve tescil çalışmaları yapılmaktadır aynı zamanda bir bir kedi evi yapılmıştır uygun koşullar altında da sahiplendiyse yapılmaktadır
genelde kucak sevmezler. sahipleriyle olan iletişimleri inanılmazdır, muhteşem bir bağ kurarlar.
two kedisinin bir küçüğü desem iğrenç olur de mi?
en sağlıklı kedi cinslerinden biridir. aynı zamanda en zeki ve soğuk kedilerdendir. kucak kediliği pek yapmaz. fazla sokulgan değildir. ama yine de bebeğimdir.
  • /
  • 2