atlantis

Durum: 32 - 0 - 0 - 0 - 11.09.2019 11:37

Puan: 632 - Çaylak Kedici

11 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazarkedi.

0
  • /
  • 2

kara kedi sendromu

ilginç bir şekilde gerçekliği olan batıl bir inancın sebep olduğu sendromdur.

kara kedinin uğursuzluk getirdiğine inanan kişi, karşısında kara kediyi gördüğü zaman uğursuzluk geleceğine inanır. aslında kendince de haklıdır. çünkü uğursuzluğun geleceğine artık kendisini inandırmış ve zihnen şartlanmıştır. bir süre sonra başına bir aksilik geldiğinde ise bu aksiliği şirin kediciğe bağlar. gerçekte o aksilik zaten başına gelecek olmasına rağmen, kişinin inancına göre kara kedi maalesef gıyabında sorumluluğu üstlenmiştir. bir başka ihtimal, kişi kendisini uğursuzluğa şartladığı için yaptığı iş esnasında konsantrasyonunu toparlayamamıştır. kara kedi hala zihnindedir ve sağlıklı düşünmesine engel olmaktadır. bu durumun da doğal olarak bazı aksilikleri beraberinde getireceği kaçınılmazdır.

kara kedinin uğursuzluk getireceğine inanmayan ve onun sadece sevimli bir kedi olduğunu düşünen kişi ise aynı kediyi gördüğü zaman zihnini her hangi bir olayın meydana geleceğine dair şartlamaz. normal faaliyetine devam eder. yine başına bir aksilik geldiği zaman da doğal olarak kara kedi masumdur. kedi; hatırına bile gelmez. kedicik kişinin konsantrasyonunu engellememiştir ve her şey yolundadır.

batıl inancı olanın da olmayanın da kendisini haklı gördüğü bu durumun başrol oyuncusu aslında zihindir. diğer bir deyişle keramet kara kedide değil, inançta ve o inancı besleyen zihindedir. fakat batıl inancı olan insanlar bunun farkında değillerdir.

windows 10

microsoft firmasının kişisel bilgisayarlar (pc) için yazdığı işletim sisteminin son sürümüdür. bu sürüme gelinceye kadarki süreçte;

ilk olarak 1996 yılında çıkarılan windows 95’ten sonra sırasıyla (windows 3.1’den bahsetmiyorum artık),

- windows 98,

- windows 98 second edition,

- windows’u dos tabanından kurtaran windows nt (new technology tabanlı ve multimedia desteği olmayan workstation ve server),

- windows 2000 (yine new technology tabanlı ve multimedia desteği bulunmayan workstation, server vs. sürümler),

- windows 2000’in verdiği stabiliteye rağmen multimedia konusunda eksikliği olması nedeniyle alternatif olarak çıkarılan, stabilitesi tartışmalı ve zamanında oldukça pahalı bir lisans ücretine sahip windows millennium edition (winme veya windows me),

- windows 2000 ve windows me’nin bileşimi olan windows xp (2002 yılında yazılım dünyasında büyük bir devrime imza atmıştır.),

- microsoft firmasının büyük utancı sayılabilecek ve özellikle dizüstü bilgisayarlarda ciddi anlamda probleme neden olarak müşterilerine windows xp’yi özleten windows vista,

- bu utancın altından kalkmak istercesine son derece stabil bir sistem olan windows 7,

- windows 7’nin çalışma mantığını reddedercesine pc’ye mobil muamelesi yapan ve ne olduğu belirsiz windows 8,

- windows 8’den dersini alarak, durumu düzeltip windows 9 adı altında pazarlamak yerine (doğru bir karar) “güncelleme” adı altında yeni bir işletim sistemini piyasaya sürerek karizmaları kurtarmak amacında olan windows 8.1,

- nihai olarak windows 10 işletim sistemidir.

microsoft firmasının ürünü olan bu son sistem windows 11’in gelmeyeceğini de müjdelemiş oldu. şöyle ki; ilk sürüm windows 10 sahibi olan bir müşteri artık lisansını sonradan güncelleştirilecek tüm windows 10’lar için kullanabilecek. diğer bir deyişle windows 10 artık yeni bir isim altında yayınlanmayacak ve onun yerine güncellemeleri düzenli olarak alacak ve güncellemeler sonucunda bazen sisteminin arayüzleri de güncellenecek. yani bu sürümün sahipleri artık yeni bir sürüm için ücret ödemek zorunda kalmayacak ve düzenli olarak sistemlerini güncelleyebilecekler; ve bunun için ilave bir ücret ödemeyecekler.

windows 10’a lisans ücreti ödemek isterseniz önünüzde iki yöntem var : birincisi; oem lisanslı bir sistem almak. bunun anlamı ana kartınız yanıncaya kadar aynı sistemi kullanabilmektir. ikincisi ise kutulu bir sistem alarak ana kartınızın yanma ihtimaline karşı yine de geçerli bir sürümü yükleyerek kullanmak. çünkü oem lisanslı versiyonlar ana kartınızın yongaset kimliğine bağlıyken kutulu sistemler buna bağlı değildir. kutulu sistemler ana kartınız ne olursa olsun sistemin kendisini “sizin de microsoft hesabınızı senkronize etmek şartıyla -ki son derece basittir” otomatik olarak tanımlamasıdır. hangi seçeneğin uygun olacağı sizin tercihinize bağlıdır.

özetle; kullanılası bir sistemdir. para ödenmesi gerektiği halde ödeyemiyorsanız, bu sistem bazı özelliklerini devre dışı bırakarak kullanıcılarına yine de temel olarak ücretsiz hizmet veriyor. buna rağmen memnun kalınmaz ise linux da ücretsiz olarak hizmet vermesiyle meşhurdur. özellikle 64 bit sistemleri bellek harcaması konusunda çok tutumlu ve hızlıdır.

26 ağustos 1922 büyük taarruzun başlaması

sakarya meydan muharebesinin ardından mareşal rütbesini alan gazi mustafa kemal'in başkomutanlığı ve harekatı bizzat yönetmesiyle arapça harf olan "sad" harfine ithafen "sad harekatı" olarak adlandırılan ve kurtuluş savaşının askeri anlamdaki son operasyon adımı olan büyük taarruzun; 165 adet topun aynı anda yunan tahkimatlarına karşı atışıyla başlaması ve 09 eylül 1922 tarihinde izmir körfezinde sona ermesi ile kazanılan en büyük operasyonun başlangıç tarihidir.

elbette kurtuluş savaşı bu tanımdan ibaret değil. kaldı ki savaş tanımı sadece çatışmayı değil aynı zamanda diplomatik girişimleri ve halihazırdaki çatışmaları da kapsar.

aslında türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin doğumu çanakkale deniz ve kara muharebeleridir. detaylarına daha sonra girebiliriz. fakat gerçek olan şu ki bağımsızlığın taze sinyalleri zaten bu muharebelerle çok acı -özellikle genç nüfusun hiç bir şekilde kalmayacağı- bir şekilde verilmişti.

çanakkale kara muharebelerinde şöhretini alman silahlı kuvvetlerine de duyuran tümen komutanı kurmay yarbay mustafa kemal bu işin çanakkale'de bitmeyeceğini sanırım öngörmüş olmalı.

inönü çarpışmalarını müteakiben sakarya meydan muharebesi, savaşı kazanacağımızın mutlak resmi oldu. tek bir operasyon kalmıştı: sad harekatı.

arapça sad nedir? şekil itibarıyla yarım çember ve sağdan uzantılı haliyle destek olan bu harf büyük taarruzun da bir anlamda koduydu. ordular düşmanın çevresini kapatacak ve dışarıdan da destek olarak düşmanı özellikle sakarya noktasından sökerek anadolu'dan süpürecekti. plan başarılı oldu. düşman tamamen çevrildi ve ilaveten tüm lojistik noktaları da kesildi. yapacakları tek şey yakıp yıkarak anadolu'yu terk etmekti. onu yaptılar. bugün bu eylemi yapanları eleştiren yunanistan vatandaşı sağ duyulu insanlar kendi ülkelerinde kendi hallerinde yaşamaktalar.

26 ağustos 1922 tarihinde başlayan, yanan ve yıkılan izmir'e 09 eylül 1922'de giren atalarımıza, onların baş komutanı olan mareşal gazi mustafa kemal atatürk'e ve o'nun emrindeki komutanlara sonsuz teşekkürler olsun. ruhları şad olsun.

kedi sözlük

ömrü kısa olacak gibi. in ve cin minyatür kale maç yapmakta. üye sayısı çok veya az fark etmiyor. sözlük bilgi içeren bir konuma da henüz gelemedi. yazarlar bilgi vermekten ziyade ya soru sormakta veya sıradan anılarını paylaşmakta. bilgi içeren entry olmasa da bu açığı kapatan yine kedisozluk.com'un bizzat kendi linkleri. (sağ çerçeveyi kastediyorum.)

özetle; özellikle son zamanlarda yazarlara ait ciddi bir girdi yok. bunca hayvan besleyen; özellikle kedi besleyen üyelerden -bilimsel olmasa bile akıllıca- hayvanlara yönelik olarak "sadece kediler değil" tecrübe paylaşımı yapmalarını beklemek yaklaşık bir yıl sürdü; ve/fakat maalesef bu olamadı.

umarım sistem kendisini otomatize olarak geliştirir.

adalardaki at ölümleri

geçen yıl gittiğimde gördüm, içim cız etti. hayvanlar bakımsız, aç. hava sıcak. acımasızca o römorkları çekmeye zorlanıyorlar.

bunun en iyi çözümü faytonları yasaklamak. izmir'de yasaklandı. istanbul'da da pekala yasaklanabilir. aç kalma korkusu yaşayan faytoncularımız pekala başka sektörlerde çalışarak geçimlerini sağlayabilirler.

kediyi özlemek

sylvester. yarı ev, yarı sokak kedisiydi. siyah beyazdı. o yüzden sylvester adını koymuştum. hırsızdı. evin mutfağı amerikan tarzı mutfaktı. mutfakta tezgah üzerinde nasibini çalar sonra da balkonda yerdi. ne kızardım. arkadaş, bari küçük parçayı çal. büyüğünü neden çalıyorsun? değil mi ama. yediği içtiği sonuna kadar helal olsun. ara ara çok özlerim kendisini. izmir çok sıcak. balkonda beraber az uyumadık. gelirdi yanıma beraber uyurduk. öldü gitti o da. iyiler beyaz atlarına binip gittiler. iyi olan kimse kalmadı artık.

ankara büyükşehir belediyesi 1. ankara sokak hayvanları çalıştayı

kedi kazaları

kediseverleri ve "ben'im" diyen insanları üzen, geren ve/veya strese sokan kötü olaylardır. kimisini araba ezer geçer, kimisi balkondan düşer ve kimisi de kavga eder orası burası yaralanır.

burada da "amatör" pilot abimizin başına stresli bir olay gelmiş; kanadında bir kedinin zorlukla tutunmaya çalıştığını fark etmiş ve emercensi inişe geçmiş. allah'tan sonuç mutlu sonla bitmiş.

uçuş öncesi uçuş kontrollerini yapmayan pilotlara amatör pilot deniyor.

atmaca

yırtıcı bir kuş türüdür. "sparrow hawk" olarak tanımlanır. latincede "accipiter" olarak isimlendirilir. küçük ebatta, genel olarak kuşlar ve fareler ile beslenen, özellikle güvercinlere özel bir merakı olan kuştur. güvercin sahipleri kendisinden hoşlanmasa da, hayvanseverlikleri nedeniyle bir şekilde güvercinlerine saldırırken kazaya uğradıklarında güvercin sahipleri tarafından veterinerlere götürülürler.

yetişkin bir atmaca 200-300 gram ağırlığındadır. dişisi erkeğe oranla daha büyük ve daha güçlüdür. suyu bol olan ormanlık alanlarda yaşarlar ve göçmen kuşlardır. ormanlık alanlarda ürerlerken sonbaharda üreme bittiği zaman daha sıcak olan güney bölgelerine göç ederler. güney rusya ve kafkasya tercih ettikleri bölgelerdir. ilkbahar başlangıcında ise kuzeye geri dönerler. diğer bir deyişle kara kıştan hoşlanmazlar.

rize ve artvin atmacaların göç yollarında olsa da bu kuşlar istanbul'da da görünürler. özetle tüm karadeniz bölgesi bu kuşların yaşam alanı sayılır. özellikle doğu karadenizde göç zamanlarında bolca görünürler. rize ve artvin'de, atmacaların göç zamanlarında bu kuşlar yetiştirmek veya bakmak için yakalanırlar. belirli bir süre bakıldıktan sonra ise doğaya bırakılırlar. sebebi; atmacaya olan aşktır.

yetiştirmek veya bakmak için sertifika gerektiren hayvanlardır. kafanıza göre atmaca bakıcılığı yapamazsınız. bunun için devletten izin almanız gerekir. kaçak olarak beslerseniz de para cezasına ilave olarak atmacanıza veya -baktığınız başka tür yırtıcı hayvanlarınıza- bay bay demeniz gerekir.

kedinizi kime emanet edersiniz

araba, silah ve cep telefonu gibi kedi de kimseye emanet edilmez. her nereye gidiliyorsa yanında götürülür. bununla ilgili kısıtlamalar ve zorluklar varsa önceden araştırılır ve aşılması için çözümler üretilir. örneğin; uçakla seyahat edilecekse ve kedi kabul edilmiyorsa gidilecek yere kediyi de alarak özel araç ile gidilir. özel araç yoksa kiralanır. özetle; kedi kimseye emanet edilmez.

19 mayıs 2019 atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı

mustafa kemal paşa'nın bağımsızlığımızı geri almak amacıyla başlattığı mücadelenin ilk noktası olan samsun'a gelişinin 100'üncü yıl dönümüdür.

samsun ile eş zamanlı olarak izmir'de, kahramanmaraş'ta, gaziantep'te, şanlıurfa'da başlayan ve izmir'de biten kurtuluş savaşımızın ve bu savaşta eşsiz liderlikleri ile bize bu ülkeyi emanet eden başta mustafa kemal atatürk ile o'nun silah arkadaşları ve emirlerinde savaşan büyüklerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. türkiye cumhuriyeti ebediyete kadar var olsun.

bayramımız kutlu olsun.

kartal

bir sürü çeşidi olan yırtıcı kuş türü. kanat açıklığı iki metreye, hatta daha fazlasına bile ulaşabilir. pençelerinde taşıyabileceği ve içeriğinde et olan her şey bu kuşun besin zinciri dahilindedir. buna insanlar da dahildir. hatta bebek çaldığı bile görülmüştür.

şahin, doğan, atmaca gibi yırtıcı kuşların besin zinciri uçucu, hafif kara ve deniz hayvanlarıyla sınırlı olsa da kartalların besin zincirinde ağır kara hayvanları da mevcuttur. buna dağ keçileri bir kenara tilkiler bile dahildir.

kartallar evcilleştirilebilir kuşlardır. özellikle orta asya'da dolaylı olarak av elde etmek için kartallar evcilleştirilir. fakat bu kuşlar kinli hayvanlardır. bu yüzden evcilleştirme esnasında asla kötü davranılmamalıdır. işin bir başka tarafı, evcilleştirilen kartal asla sizi terk etmez. bu sadece kartallara özgü değildir. tüm yırtıcı kuşlarda kendisini eğitene sonsuz bir bağlılık mevcuttur. bunun başka bir sebebi de av bulamadıklarında nerede karnını doyuracaklarını bilmeleridir.

her ne kadar evcilleştirilebilir olsa da bu kuşlar doğada bırakılmalı, evcilleştirilmemelidir. çünkü bu kuşlar doğaya aittir. kendileri asla bir muhabbet kuşu veya papağan veya başka tip bir ev kuşu değildir.

asaletin simgeleridir ve bir çok yerde sembol olarak kullanılır.

kedilere insan ismi koymak

23 nisan 2019 ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

türkiye büyük millet meclisi'nin kuruluşunun 99'uncu yıl dönümü ve din, dil, ırk ayırt etmeksizin tüm dünya çocuklarına hediye edilen çocuk bayramıdır.

mareşal gazi mustafa kemal atatürk, silah arkadaşları ve onların emrinde canını hiçe sayarak savaşıp bize bu ülkeyi emanet eden büyüklerimizin ruhları şad olsun. kutlu olsun.

kedi sözlük yazarlarının yaşadıkları şehirler

doğum : istanbul.
büyüme : izmir.
doyum : ankara.
gönül : izmir.
sonuç : ankara.

şişman kedi neresinden öpülür

hiçbir yerinden öpülmez! öpülmeden önce ideal ağırlığına gelmesi için gerekli önlemler alınır; daha sonra neresinden istenirse orasından öpülür.

f-14 tomcat

çift kişilik, çift f-16a motorlu deniz kuvvetleri için üretilmiş savaş jetidir. uçak tip kodu f-14, ismi ise "erkek kedi" anlamına gelen tomcat'tir.

topgun filminin başrol oyuncularındandır. agresif görüntüsü ve çift f-16a motorlu olmasına rağmen ağır karoseri nedeniyle manevra kabiliyeti düşüktür. sadece uçak gemilerinin öz korumasından sorumludur.

hareketli kanatlara sahiptir. hareketli kanatlar pilot tarafından kumanda edilemez. kanatlar uçağın hızıyla doğru orantılı olarak otomatik açılır veya kapanır. silahlar gövde altı ve gövde ile kanat arasındaki paylonlara takılabilir. bu bakımdan f-14 tomcat ile karşı karşıya kalındığında silahlı olup olmadığı yakın muharebeye (bkz:dogfight) girilmedikçe anlaşılamaz.

düşük manevra kabiliyetine rağmen uzun menzilli olan ve sadece ağır veya manevra kabiliyeti düşük uçaklara karşı kullanılabilen aim-54 phoenix füzesi sadece bu uçağa münhasırdır. diğer savaş jetleri bu silahı kullanamaz.

f-14 tomcat sadece a.b.d. deniz kuvvetleri ve iran hava kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.

aviyoniklerinin analog ve uçağın manevra kabiliyetinin düşük olmasından, ayrıca üreticisi northrop grumman tarafından modernize edilmemesi nedeniyle günümüzde hemen hemen hiç kullanılmamaktadır. bu agresif görüntülü sanat eseri tahtını mcdonnel douglas ve northrop müşterek üretimi f-18 hornet ve lockheed martin çoklu sipariş üretimi f-35c lightning ll uçaklarına bırakmıştır.

köpekkangal, akbaş ve anadolu çoban köpekleri için buyrun.

kedi hapşırması

burnu ve/veya burun içi solunum yolları bir şekilde gıdıklandığında (toz, tüy, hastalık vs.) gösterdiği normal biyolojik bir tepkidir.

not : insanların parmak izi ne ifade ediyorsa kedilerin burun izi de aynısını ifade eder. siz yine de kedinizin burnunu mürekkebe/ıstampaya bulamayın, hapşırabilir!

kuduz aşısı olan yazarlar

şahsımdır. evime giderken bana arkasını dönmüş bir köpeğin yanında geçtim. hayvan herhalde korkmuş olacak ki -sesini, havlamasını duymadım- sessizce arkamdan yaklaştı ve sağ ayak bileğimden ısırdı.

oturduğum mahalle hayvansever bir mahalle. kedisi de köpeği de tam tekmil. "yine bir ihtimal" diyerek hastaneye gittim. doktor "köpeği bulabilir misiniz?" diye sordu. "hayır bulamam; veya bulamayabilirim" dedim. doktor öyleyse 5 doz kuduz aşısı yapılabileceğini söyledi. köpeği görüp bildirseydim 3 doz aşı olacakmışım. neyse; 5 doz aşıyı vurulduk. köpeği de aşı süresince görmedim. 5'inci dozun ertesi günü karşıma çıktı eşşerif*. arabanın camını açtım ve "hiç utanmadın değil mi" dedim. nasıl mahcup olduğunu anlatacak türkçem yok maalesef.
  • /
  • 2

kedici hikaye yazarları

94-95 yılından beri hikaye, özellikle tv dizisi, film hikayeleri yazıyorum. kedici olduğum için tüm hikayelerimde ana kahramanın mutlaka kedisi ya da köpeği oluyor. bu arada tüm hikayelerim çoluk çocuk, ailece okunabilir, inşallah bir gün dizi / film olursa yine ailece izlenebilir. mesela bulunmaz ikili hikayemde kadın karakterin dartanyan isimli kedisi, erkek kahramanın dost isimli köpeği var, begonvilli ev hikayemde ana karakterin boncuk isimli kedisi, yeşim isimli dizide yine hem sarman kedi ve köpek luke var.. bir de ayı, tembel hayvanın olduğu çocuklar için anime hikayem var

okumak isterseniz linkleri:

begonvilli ev - wattpad müjde dural (link çalışmadı)
ve
https://bucurukveben.blogspot.com/2017/11/yesim1-bolum.html
diğer hikayelerimi de aynı bloğumda görürsünüz zaten hepsinin linkini vermedim.
ünlü olmadığım için çekilme şansı yok :(

atlantis

kedi sözlüğün yeni yazarı. aramıza hoş geldiniz.

Toplam entry sayısı: 32

kedi sözlük

ömrü kısa olacak gibi. in ve cin minyatür kale maç yapmakta. üye sayısı çok veya az fark etmiyor. sözlük bilgi içeren bir konuma da henüz gelemedi. yazarlar bilgi vermekten ziyade ya soru sormakta veya sıradan anılarını paylaşmakta. bilgi içeren entry olmasa da bu açığı kapatan yine kedisozluk.com'un bizzat kendi linkleri. (sağ çerçeveyi kastediyorum.)

özetle; özellikle son zamanlarda yazarlara ait ciddi bir girdi yok. bunca hayvan besleyen; özellikle kedi besleyen üyelerden -bilimsel olmasa bile akıllıca- hayvanlara yönelik olarak "sadece kediler değil" tecrübe paylaşımı yapmalarını beklemek yaklaşık bir yıl sürdü; ve/fakat maalesef bu olamadı.

umarım sistem kendisini otomatize olarak geliştirir.

kartal

bir sürü çeşidi olan yırtıcı kuş türü. kanat açıklığı iki metreye, hatta daha fazlasına bile ulaşabilir. pençelerinde taşıyabileceği ve içeriğinde et olan her şey bu kuşun besin zinciri dahilindedir. buna insanlar da dahildir. hatta bebek çaldığı bile görülmüştür.

şahin, doğan, atmaca gibi yırtıcı kuşların besin zinciri uçucu, hafif kara ve deniz hayvanlarıyla sınırlı olsa da kartalların besin zincirinde ağır kara hayvanları da mevcuttur. buna dağ keçileri bir kenara tilkiler bile dahildir.

kartallar evcilleştirilebilir kuşlardır. özellikle orta asya'da dolaylı olarak av elde etmek için kartallar evcilleştirilir. fakat bu kuşlar kinli hayvanlardır. bu yüzden evcilleştirme esnasında asla kötü davranılmamalıdır. işin bir başka tarafı, evcilleştirilen kartal asla sizi terk etmez. bu sadece kartallara özgü değildir. tüm yırtıcı kuşlarda kendisini eğitene sonsuz bir bağlılık mevcuttur. bunun başka bir sebebi de av bulamadıklarında nerede karnını doyuracaklarını bilmeleridir.

her ne kadar evcilleştirilebilir olsa da bu kuşlar doğada bırakılmalı, evcilleştirilmemelidir. çünkü bu kuşlar doğaya aittir. kendileri asla bir muhabbet kuşu veya papağan veya başka tip bir ev kuşu değildir.

asaletin simgeleridir ve bir çok yerde sembol olarak kullanılır.

26 ağustos 1922 büyük taarruzun başlaması

sakarya meydan muharebesinin ardından mareşal rütbesini alan gazi mustafa kemal'in başkomutanlığı ve harekatı bizzat yönetmesiyle arapça harf olan "sad" harfine ithafen "sad harekatı" olarak adlandırılan ve kurtuluş savaşının askeri anlamdaki son operasyon adımı olan büyük taarruzun; 165 adet topun aynı anda yunan tahkimatlarına karşı atışıyla başlaması ve 09 eylül 1922 tarihinde izmir körfezinde sona ermesi ile kazanılan en büyük operasyonun başlangıç tarihidir.

elbette kurtuluş savaşı bu tanımdan ibaret değil. kaldı ki savaş tanımı sadece çatışmayı değil aynı zamanda diplomatik girişimleri ve halihazırdaki çatışmaları da kapsar.

aslında türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin doğumu çanakkale deniz ve kara muharebeleridir. detaylarına daha sonra girebiliriz. fakat gerçek olan şu ki bağımsızlığın taze sinyalleri zaten bu muharebelerle çok acı -özellikle genç nüfusun hiç bir şekilde kalmayacağı- bir şekilde verilmişti.

çanakkale kara muharebelerinde şöhretini alman silahlı kuvvetlerine de duyuran tümen komutanı kurmay yarbay mustafa kemal bu işin çanakkale'de bitmeyeceğini sanırım öngörmüş olmalı.

inönü çarpışmalarını müteakiben sakarya meydan muharebesi, savaşı kazanacağımızın mutlak resmi oldu. tek bir operasyon kalmıştı: sad harekatı.

arapça sad nedir? şekil itibarıyla yarım çember ve sağdan uzantılı haliyle destek olan bu harf büyük taarruzun da bir anlamda koduydu. ordular düşmanın çevresini kapatacak ve dışarıdan da destek olarak düşmanı özellikle sakarya noktasından sökerek anadolu'dan süpürecekti. plan başarılı oldu. düşman tamamen çevrildi ve ilaveten tüm lojistik noktaları da kesildi. yapacakları tek şey yakıp yıkarak anadolu'yu terk etmekti. onu yaptılar. bugün bu eylemi yapanları eleştiren yunanistan vatandaşı sağ duyulu insanlar kendi ülkelerinde kendi hallerinde yaşamaktalar.

26 ağustos 1922 tarihinde başlayan, yanan ve yıkılan izmir'e 09 eylül 1922'de giren atalarımıza, onların baş komutanı olan mareşal gazi mustafa kemal atatürk'e ve o'nun emrindeki komutanlara sonsuz teşekkürler olsun. ruhları şad olsun.

23 nisan 2019 ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

türkiye büyük millet meclisi'nin kuruluşunun 99'uncu yıl dönümü ve din, dil, ırk ayırt etmeksizin tüm dünya çocuklarına hediye edilen çocuk bayramıdır.

mareşal gazi mustafa kemal atatürk, silah arkadaşları ve onların emrinde canını hiçe sayarak savaşıp bize bu ülkeyi emanet eden büyüklerimizin ruhları şad olsun. kutlu olsun.

kedi kazaları

kediseverleri ve "ben'im" diyen insanları üzen, geren ve/veya strese sokan kötü olaylardır. kimisini araba ezer geçer, kimisi balkondan düşer ve kimisi de kavga eder orası burası yaralanır.

burada da "amatör" pilot abimizin başına stresli bir olay gelmiş; kanadında bir kedinin zorlukla tutunmaya çalıştığını fark etmiş ve emercensi inişe geçmiş. allah'tan sonuç mutlu sonla bitmiş.

uçuş öncesi uçuş kontrollerini yapmayan pilotlara amatör pilot deniyor.

26 ağustos 1922 büyük taarruzun başlaması

sakarya meydan muharebesinin ardından mareşal rütbesini alan gazi mustafa kemal'in başkomutanlığı ve harekatı bizzat yönetmesiyle arapça harf olan "sad" harfine ithafen "sad harekatı" olarak adlandırılan ve kurtuluş savaşının askeri anlamdaki son operasyon adımı olan büyük taarruzun; 165 adet topun aynı anda yunan tahkimatlarına karşı atışıyla başlaması ve 09 eylül 1922 tarihinde izmir körfezinde sona ermesi ile kazanılan en büyük operasyonun başlangıç tarihidir.

elbette kurtuluş savaşı bu tanımdan ibaret değil. kaldı ki savaş tanımı sadece çatışmayı değil aynı zamanda diplomatik girişimleri ve halihazırdaki çatışmaları da kapsar.

aslında türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin doğumu çanakkale deniz ve kara muharebeleridir. detaylarına daha sonra girebiliriz. fakat gerçek olan şu ki bağımsızlığın taze sinyalleri zaten bu muharebelerle çok acı -özellikle genç nüfusun hiç bir şekilde kalmayacağı- bir şekilde verilmişti.

çanakkale kara muharebelerinde şöhretini alman silahlı kuvvetlerine de duyuran tümen komutanı kurmay yarbay mustafa kemal bu işin çanakkale'de bitmeyeceğini sanırım öngörmüş olmalı.

inönü çarpışmalarını müteakiben sakarya meydan muharebesi, savaşı kazanacağımızın mutlak resmi oldu. tek bir operasyon kalmıştı: sad harekatı.

arapça sad nedir? şekil itibarıyla yarım çember ve sağdan uzantılı haliyle destek olan bu harf büyük taarruzun da bir anlamda koduydu. ordular düşmanın çevresini kapatacak ve dışarıdan da destek olarak düşmanı özellikle sakarya noktasından sökerek anadolu'dan süpürecekti. plan başarılı oldu. düşman tamamen çevrildi ve ilaveten tüm lojistik noktaları da kesildi. yapacakları tek şey yakıp yıkarak anadolu'yu terk etmekti. onu yaptılar. bugün bu eylemi yapanları eleştiren yunanistan vatandaşı sağ duyulu insanlar kendi ülkelerinde kendi hallerinde yaşamaktalar.

26 ağustos 1922 tarihinde başlayan, yanan ve yıkılan izmir'e 09 eylül 1922'de giren atalarımıza, onların baş komutanı olan mareşal gazi mustafa kemal atatürk'e ve o'nun emrindeki komutanlara sonsuz teşekkürler olsun. ruhları şad olsun.

kedi sözlük

ömrü kısa olacak gibi. in ve cin minyatür kale maç yapmakta. üye sayısı çok veya az fark etmiyor. sözlük bilgi içeren bir konuma da henüz gelemedi. yazarlar bilgi vermekten ziyade ya soru sormakta veya sıradan anılarını paylaşmakta. bilgi içeren entry olmasa da bu açığı kapatan yine kedisozluk.com'un bizzat kendi linkleri. (sağ çerçeveyi kastediyorum.)

özetle; özellikle son zamanlarda yazarlara ait ciddi bir girdi yok. bunca hayvan besleyen; özellikle kedi besleyen üyelerden -bilimsel olmasa bile akıllıca- hayvanlara yönelik olarak "sadece kediler değil" tecrübe paylaşımı yapmalarını beklemek yaklaşık bir yıl sürdü; ve/fakat maalesef bu olamadı.

umarım sistem kendisini otomatize olarak geliştirir.

kartal

bir sürü çeşidi olan yırtıcı kuş türü. kanat açıklığı iki metreye, hatta daha fazlasına bile ulaşabilir. pençelerinde taşıyabileceği ve içeriğinde et olan her şey bu kuşun besin zinciri dahilindedir. buna insanlar da dahildir. hatta bebek çaldığı bile görülmüştür.

şahin, doğan, atmaca gibi yırtıcı kuşların besin zinciri uçucu, hafif kara ve deniz hayvanlarıyla sınırlı olsa da kartalların besin zincirinde ağır kara hayvanları da mevcuttur. buna dağ keçileri bir kenara tilkiler bile dahildir.

kartallar evcilleştirilebilir kuşlardır. özellikle orta asya'da dolaylı olarak av elde etmek için kartallar evcilleştirilir. fakat bu kuşlar kinli hayvanlardır. bu yüzden evcilleştirme esnasında asla kötü davranılmamalıdır. işin bir başka tarafı, evcilleştirilen kartal asla sizi terk etmez. bu sadece kartallara özgü değildir. tüm yırtıcı kuşlarda kendisini eğitene sonsuz bir bağlılık mevcuttur. bunun başka bir sebebi de av bulamadıklarında nerede karnını doyuracaklarını bilmeleridir.

her ne kadar evcilleştirilebilir olsa da bu kuşlar doğada bırakılmalı, evcilleştirilmemelidir. çünkü bu kuşlar doğaya aittir. kendileri asla bir muhabbet kuşu veya papağan veya başka tip bir ev kuşu değildir.

asaletin simgeleridir ve bir çok yerde sembol olarak kullanılır.

kara kedi sendromu

ilginç bir şekilde gerçekliği olan batıl bir inancın sebep olduğu sendromdur.

kara kedinin uğursuzluk getirdiğine inanan kişi, karşısında kara kediyi gördüğü zaman uğursuzluk geleceğine inanır. aslında kendince de haklıdır. çünkü uğursuzluğun geleceğine artık kendisini inandırmış ve zihnen şartlanmıştır. bir süre sonra başına bir aksilik geldiğinde ise bu aksiliği şirin kediciğe bağlar. gerçekte o aksilik zaten başına gelecek olmasına rağmen, kişinin inancına göre kara kedi maalesef gıyabında sorumluluğu üstlenmiştir. bir başka ihtimal, kişi kendisini uğursuzluğa şartladığı için yaptığı iş esnasında konsantrasyonunu toparlayamamıştır. kara kedi hala zihnindedir ve sağlıklı düşünmesine engel olmaktadır. bu durumun da doğal olarak bazı aksilikleri beraberinde getireceği kaçınılmazdır.

kara kedinin uğursuzluk getireceğine inanmayan ve onun sadece sevimli bir kedi olduğunu düşünen kişi ise aynı kediyi gördüğü zaman zihnini her hangi bir olayın meydana geleceğine dair şartlamaz. normal faaliyetine devam eder. yine başına bir aksilik geldiği zaman da doğal olarak kara kedi masumdur. kedi; hatırına bile gelmez. kedicik kişinin konsantrasyonunu engellememiştir ve her şey yolundadır.

batıl inancı olanın da olmayanın da kendisini haklı gördüğü bu durumun başrol oyuncusu aslında zihindir. diğer bir deyişle keramet kara kedide değil, inançta ve o inancı besleyen zihindedir. fakat batıl inancı olan insanlar bunun farkında değillerdir.

23 nisan 2019 ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

türkiye büyük millet meclisi'nin kuruluşunun 99'uncu yıl dönümü ve din, dil, ırk ayırt etmeksizin tüm dünya çocuklarına hediye edilen çocuk bayramıdır.

mareşal gazi mustafa kemal atatürk, silah arkadaşları ve onların emrinde canını hiçe sayarak savaşıp bize bu ülkeyi emanet eden büyüklerimizin ruhları şad olsun. kutlu olsun.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.