tecrübeli kedicilerden yeni kedicilere tavsiyeler

hiç bir koşulda kedinizle kızdırarak oyun oynamayın. özellikle elinizi kullanarak kızdırmayın, ısırmasına ve tırmalamasına izin vermeyin. bu tür oyunlar onun agresif bir kedi olmasına neden olacaktır.
mutlaka tırmalama tahtası alınmalı, yoksa koltukların perdelerin hakkından gelirler.
sesle komutu öğrenmeli, aynı tonda hayır dediğinizde yapmakta olduğu şeyin yanlış olduğunu anlasın ve sizi dinlesin. bazen çok yaramazlık yapıp sizi sinir edecek, bazen çok hasta olacak korkutacak üzecek ama kediyle hayatınız çok güzel geçecek, bunu bilin yeter.
korkan bir kedi agresifleşmiş bir kedidir.
şayet kedinizi çok çok iyi tanımıyorsanız, ve aranızdaki güven bağı tam olarak oturmamışsa kesinlikle kucağınıza almaya, dokunmaya yeltenmeyin.
sakinleşmesine izin verin.
kedinizin korkusuna neden olan durumu / nesneyi / kişiyi / hayvanı / oyuncağı / gürültüyü ortamdan uzaklaştırın.
naçizane.
şuraya bir göz atın derim, (bkz:kedimavo.com)
bugün evlatlarıma iki tane kedi kalorifer yatağı aldım. daha doğrusu kalorifer kurutmalığı diye a101de satılıyor. üzerine de migrostan aldığım minderleri koydum şimdilik. daha sonra kendi polar şalının içine elyaf doldurup bize yastık yapacağım. siz de alın kedilerinize bitmeden bence, 7.5 tl bir tanesi. kedi radyatör yatağı diye satılan şeylere 50 lira verene kadar 15 liraya iki tane alabilirsiniz. çok kullanışlı.