sokak hayvanları

sokak hayvanı yanlış terimdir. doğrusu sokaklıdır.
sokaklar sokaklıların yaşam alanlarıdır.

(bkz:kedilerin ana vatanı sokaklar)
bir muhitteki insanlar hakkında çok iyi bilgi veren hayvanlardır.

hayvanların insanlardan kaçmadığı bir yerde oturan insanlar şüphesiz iyi insanlardır.
herkes mahallesinde yaşayan kedileri beslemeye çalışsa zaten bu kadar zor durumda olmazlardı.
sokak hayvanlarının yemek için ilk baktıkları yer çöp kutuları. bu da kimi zaman onların hayatlarına mal olan durumlara neden oluyor. kimi zaman çöp kamyonunda hayatlarını kaybedebiliyorlar, kimi zaman ise kesici aletler (atılan bıçaklar, kırık cam vs.) yiyeceklerle karışınca yaralanabiliyorlar. alınabilecek basit önlemlerle bu tip sorunların önemli bir kısmının önüne geçilebilir.

1- çöplerimizi dökerken, bozuk olmayan artan yemekleri çöpe dökmek yerine bir kaba koyup uygun bir yere bırakabiliriz. bu sayede kendileri için tehlike oluşturabilecek çöplerden olabildiğince uzak tutulabilirler.

güzel bir gelişme olarak çöp konteynerlerine girdikten sonra çıkamayan sokak hayvanlarını tespit edebilen bir cihaz yapılmış. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/cop-kon...

2- geri dönüşüme uygun olan ve atılan jilet, bıçak gibi kesici aletler, kafalarını içine sokabilecekleri alüminyum, metal kapları, kırık olsun olmasın cam ürünlerini vs. çöplerden ayrı bir poşet içerisinde atabiliriz. bu sayede sadece sokak hayvanlarına değil, çöp toplayarak geçimini sağlayanlara da yardımcı olmuş oluruz.
az önce dışarı çıktığımda bizim alttaki sokaklardan birinde 4-5 sevimli çocuğun ellerinde 2 tane tombul, karanlık suratlı, yumuk yumuk yavru köpek gördüm. annelerini belediye alıp götürmüş deniyor - umarım doğru değildir. üşümesinler diye çarşafa sardılar. gittim süt aldım. sanırım bir apartman içine alınacaklar şimdilik. neyse ki kimse karşı çıkmıyor. daha önceden yetişkin ama sokağa bırakılmış bir köpeği de bir çeşit sahiplenmişlerdi o sevimli çocuklar. bizler de gördükçe besliyoruz. artık üçlediler. iyi ki o çocuklar farkına varmış. neyse ki her zaman kötü haberler olmuyor.
  • /
  • 2