rutin olarak iç dış parazit uygulamanın gerekliliği

gereksiz kimyasal vermenin lüzumsuzluğu ile yakınan hasta sahiplerine ithafen ; rutinde 3 ayda bir uygulanması gereken iç dış parazit hem kedi için hem ailesi için aslında şarttır.çoğu sahiplendiğiniz kedinin anne baba akıbeti hakkında bilginiz olmayabilir.bünyesinde zoonoz (hayvandan insana geçen)olan parazit bulundurabilir.bu döngüyü kırmak için rutinde bu uygulamanın yapılmasını gerekli buluyoruz.benim kedim sokağa çıkmıyor diyen 14.katta oturan bir hasta sahibinin kedisinin pirelenmesi,çocuğunun asgarit dökmesi ... zararlı olan hiç bir uygulamayı bu işin okulunu okumuş bir hekim zaten tavsiye etmez.. merak etmeyin veterinerler iç dış paraziti para kazanmak amacıyla uygulamıyor,sizin vereceğiniz 50 60tl lik bir ücret kliniği çevirmeye yetmiyor.. lütfen biraz daha araştırmacı olalım yanlış olanı beraber bulalım saygılar..
sizden de şahsi yorumlarınızı nedenleriyle birlikte bekliyorum.
birçok klinikte ve kaynakta 2 ayda bir uygulanmalı deniyor fakat ben 3 ay aralıklarla mutlaka aksatmadan uyguluyorum. iç dış parazit tedavisi yabancı kaynaklarda da rutin olarak takip edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olarak belirtiliyor. hem evcil dostunuz hem de sizler için.

(bkz:broadline)
(bkz:stronghold)
ilk kedimi sahiplendiğimin hemen ertesi günü vet. kontrolüne götürdüm ve hekimin önerdiği tüm aşıları sıralı olarak yaptırdım. sonrasında düzenli olarak 3 ayda bir iç ve dış parazit uygulamasını yaptırmaya devam ettik. 7-8 ay kadar sonra kızımı sahiplendim facebook ilanlarından. kızım 3 aylık kadardı. onu da aldığım gibi hemen vet. kontrolüne götürdüm ilk kedimde olduğu gibi tüm aşıları yapıldı. kızım zayıf olmasına rağmen karnı çok şişti. aşırı iştahlı olmasına bağladım ama sonra yürürken dengesinde bir tuhaflık olduğunu fark ettim, resmen sola çekiyordu. karnın sol tarafı daha şişti. tekrar kliniğe gittik ve bazı testler yapıldı. fip, toksoplazma, kan testleri. bir sorun gözlemlenmedi. 2. doz aşıları yapıldı. 7 aylık olana kadar düzenli iç dış parazitleri tekrarlandı. bu arada aşırı ama aşırı iştahı devam ediyordu. öyle ki bir kedinin en yemeyeceği şeyleri bile yiyordu. sebze gibi mesela. yeter ki yiyecek bir şey olsun. 7,5 aylık olduğunda kısırlaştırma ameliyatı oldu. uyandığında klinikten çıkıp eve geldik. o gün 3 defa ağız dolusu kancalı kurt kustu. ilerleyen günlerde kendini toparladığında daha normalleşti iştahı. onca parazit uygulaması neden işe yaramamıştı o zamana kadar. sonrasında internette araştırmalar yapıp bir çok parazit türüne etki eden profenderi kullanmaya karar verdim. ve parazit aşısından daha etkili olduğunu gözlemledim. aşağı yukarı 4 yıldır 3 ayda bir iç parazit uygulamasını yaptırıyoruz. bir kez arada bir dışarı çıkan kedim hariç diğer ikisininin parazit uygulamasını yaptırmadım bilerek ve sonuçları çok olumsuz oldu. bir gün bir bakıyorsunuz yer gök minik pirinç tanelerine benzeyen dökülmüş parazitlerle dolu. benim önerim, " çiğ besleme yapmıyorum, yıllardır düzenli aşılattım zaten bir şey kalmamıştır, dışarı çıkmıyorlar, temizliğe çok özen gösteriyorum " gibi düşüncelerle hareket edilmemesi. ben bu sebeplerle bir kez geciktirdim ve sonrasında iki doz halinde uygulama yapmam gerekti. hiç dışarı çıkmasa bile, siz hiç başka bir kediyle temasta bulunmasanız bile havada yakalayıp mideye indirdiği sinekten bile parazit geçebilir kedinize.
gerekli olmasa sanırım kimse bu konunun üzerinde durmazdı. ben de aksatmadan yaptırıyorum.
buyuk harflerle yazabilsem keske ama yazamıyorum. ic parazit aşısı yaptirmak zorundasınız çünkü bulaşıcı... tabi gidipte kör olmazsiniz hahaha ama icinizde bir tenya ile gezmek istemezsiniz herhalde
deneyimli bir çok veterinerle fikir alış verişi yapmamın neticesinde; iç parazitin mecburi, dış parazitin ise eğer kedi dışarı adım atmıyorsa opsiyonel olduğuna kanaat getirdim.