neden cins kedi

kalabalık eve çabuk uyum sağlamaları, koltukları yırtmamaları, tipleri, renkleri. erkeklerinin evin her yerine işaretleme, çiş yapmıyor oluşu. dişilerinin kızgınlık dönmelerini bile sessiz sakin geçirmeleri. uysal oluşları. annesini, babasını, dedesini, dedesinin babasını, dedesinin annesini bilmek istiyor oluşum.
siyam kızım var, babam sayesinde karşıma çıktı ve enerjisinden büyülendim. scottish oğlum var, güzelliğine vuruldum. ukraynada bir üreticinin evinden birçok kedi arasından seçilerek geldi benim evime. ve evet güzelliği beni benden aldı. siyamımın köpek bakıyor hissi yaratması, benimle konuşması, bir gölge gibi arkamdan ayrılmaması, scottishiminse tam türünün özelliklerini taşıyıp oyuncu olması, gözlerinin fıldır fıldır yaramazlık araması, yuvarlak portakal kafası, yemeğe olağanüstü düşkünlüğü beni benden alıyor. her insana uygun bir kedi cinsi olduğuna inanıyorum. benimki scottish fold ve siyammış, tecrübeyle öğrendim. başka kedilere de bakmama rağmen bu böyle. illa cins kedi olsun gibi bir iddiam da yok, mesela iran kedisi bakmakta biraz zorlanırdım. biraz hantal, uykucu, sağlık problemi yaşamaya burun yapısından dolayı daha müsait vs vs. cins kedi bakmayan kedicilerin kafayı bu kadar bize takmasını biraz saçma buluyorum. kediseverlik yapmaya çalışırken cins olanları harcıyorlar gibime geliyor. cins kedi besleyen insanlar tekir de bakarım sarman da diyorken, bakmayanlar tutturmuş allah tutturmuş. ya arkadaş hepimiz bakalım kedi olsun bizim olsun ne fark eder. başlık sahibine ithafen değil tabi bu cümlelerim, genel konuşuyorum bu konuda çok doluyum.
bütün çocuklarım sokak soylu. ama hiçbir zaman cins kedi sahiplerine bir tavrım olmadı olamaz; gerçekten kalbinde sonsuz sevgi taşıyan herkes dilediği canlıyla varsın paylaşsın diye düşünüyorum.
insanın bencilliğidir cins kedi. kotluklarımı tırmalamasın, perdelerimi yırtmasın, aman kızışınca bile işaretlemesin, sessiz sakin köşede dursun yani hem kedi bakayım hem de kediyi kedi yapan tüm özellikleri olmasın. iki kudurup evi dağıtmasın, kotlukları yırtmasın, kirletmesin. cins kedi ısrarı olanlara peluş kedi öneriyorum ben.
ıki tekir oglum var cevremde iran kedisi ve siyam kedisi ankara kedisi besleyen arkadaslarım da var kusura bakmayında cins diye koltukları tırmalamayacakmıs koku birakmayacakmış gibi bir durum hiç birinde rastlamadım hepside koku bırakıyor hepside tirmaliyor siyam olan ısırıyor hatta koltukları yiyor.bence bir canlıyı insan ya da hayvan ne olursa iyisiyle kötüsüyle sevmelisiniz ki buda beni tırmaladı koku bıraktı kustu bilmem noldu diye dışarıya canlar atılmasın.cins ise mevzu tekirde pekala en eski ırklardan ki çogu karma genler taşıdığından bagışıklık sistemleri de kuvvetlidir.siyamı iranı ankarası vanı tekiri sfenksi hepsi birdir candır aşktır tercih sizin!
iki kedimde tekir ve bebek olarak sokaktan aldım.eşyalara çok zarar verdiğini düşünmüyorum.sağlıkları yerinde olsunda koltuk tırmalasınlar sorun etmiyorum.
bu bir seçimdir. ırk kedi veya melez kedi. sokakta kedi var diye,insanlara sokaktan al denmemeli. ınsanin dogasinda kendi secimini yapmak vardir, nasil cocuk esirgeme krurumlari dolup tasiyorken, kendileri kendi cocuklarini yapiyorlarsa, kendi istedikleri hayvana da sahip olabilirler
hiçbir zaman çocuğum eşyalarıma zarar verecek diye bir kaygım olmadı.evimin perdeleri yırtık, koridorumdaki halıya oğlum defalarca çiş yaptı..umrumda mı,değil. ıki çocuğum da cins sizin tabirinizle. daha önce hikayemi benzer başka başlıklarda da anlattim.
bunun tartışılması bana anlamsız geliyor. bu konuda tek hassas nokta, hevesle kedi alan ya da edinenlerin sokağa terk etmesi. buna tahammülüm yok.
ayrıca cins-sokak diye konuşa konuşa 'can'lar arası ayrımın alasını yaptığınızı dusunuyorum. hepsi sıcak bir yuvayı ve sevilmeyi bekliyor.
cins kedi, köpek yada sokak kedisi köpeği gibi kavramları oldum olası yersiz bulmuşumdur. üniversite yıllarında babası pet shop işleten biri olarak söylüyorum bunu. yani işin her yönünü gözlemledim. çocukluğumdan beri evde hep hayvanımız vardı. köpeğimiz 6 yaşında çalındı. evde yas havası oldu. hala da anarız kendisini. babam yıllardır kanarya yetiştiriciliği yaptı hala da yapıyor. (şimdi kafeste hayvan mı beslenir diyenler de olur) uğursuz denilen siyah kediyle köpeğimizi aynı anda besledik yıllarca. balıklarımız oldu. bir de kaplumbağamız var biber 5 yıldır yaşıyor üstelik. kim nerden sahipleniyorsa sahiplensin işin bu tarafıyla ilgilenmiyoruz. gerçekten seviyor eziyet etmiyor tüm sorumluluğunu alıyorsa istiyorsa para versin banane. gönül barınaktan almalarını ister ama herkesin kendi özgürlüğü. insanları yaftalamak doğru değil.
not: kedilerimiz cins ama aileden sahiplendik. british olanı satın aldık ama neden? kızım her dışarı çıktığında pet shopa uğramak ister. çıkarken ağlayarak çıktı. aldık eve getirdik. dışardan da alıp getiriyoruz. kimene? anca ahkam kesiyorlar.
van kedisi, anadolu kedisi, ve ankara kedisi bizim biyotik cevherlerimiz, yaşayan milli değerlerimizdir.
ankara, van ve özellikle anadolu kedileri endemik cins kedilerdir.
sırf endemik cins kediler olduğu için seviyorum.
çünkü dünya'nın başka yerinde görülmeyen bu güzellik sadece bizim.
sizce de lütuf gibi değil mi?
ilk kedimi sokaktan aldım iki aylık tekirdi şerom.kanlı ishal...okadar üzüldüm ki.kendimi suçladım bakamadım mı diye.sokaktam hastalık kapmıştı.yapı olarak fazla duygusal olmam sebebiyle cok zor atlattım bunu.sonra veteriner kontrolleri yapılmış annesi babasından hastalık kapma olasılığı az olduğu ve bir can kaybı ihtimalini azaltmak için.belki bencilce gelebilir.ama ya hiç bakamayacaktım.ya da veterinerden doğum vs herşeyi kontrollü olacaktı.şimdi yeniyorum korkumu.belki ilerde bi minik tekir daha katılır aramıza bilemiyorum.zira oğlum bütün deri koltuklarımi tırmalama tahtası olarak kullandı.he koku da bırakıyor arada.yani cins koku birakmaz tirmalamaz falan yalan.öğrettim tırmalama tahtasını falan ama tek öğrendiği hayır ve ismi)) he umrumda da değil.istediği yere işeyip istediği koltuğumu parçalayabilir.sevgisine değer...
her kedi cinstir arkadaşlar.. her kedinin huyu, suyu, tavrı, tarzı farklıdır..
(bkz:sözlükte cins kedi düşmanları)
(bkz:#6882)
ve evet ticaretine sıcak bakmayanlardanım. bence bakabileceğine güvenilen kişilere sözleşme ile yuvalandırma yapılsa daha şık olur. çocuk esirgeme kurumundan evlat edinirken para ödendiğini düşünebilir misiniz, ne bileyim bir türlü ısınamadım şu hayvan satış işine ben.
menevish in yazisina itafen.kesinlikle parayla satılmasına karşıyım.şahsen british oğlumun bebeklerini asla parayla vermem.güvendiğim,bakabilecek,sevgi dolu aile dostlarına sahiplendirmeyi planlıyorum.ama malesef insanın bile ticareti olan bir dünyada,hayvanlarında ticareti var
bize ilkokulda özel isimler, cins isimler diye öğrettiler. özel isimler mesela büyük büyük harflerle yazılıyor. cins isimler ise geneli ifade ettiği için küçük harfler cins isimlerin hakkı.

bir şey cins olunca vasatlaşması gerekir, hal bu ki. bir takım kimselerin bir başkasına hakaret ederken 'ne cins adam bu yaa' dediğini duydum. yani cinsin kelime anlamı vasat olanı ifade etmesi gerekir. öğretmenler yalan söylemez(!). o halde yanlış algılıyoruz. hadi bu algıyı değiştirelim.

cins değil özel diye ayrılan kedilere sıklıkla tekir, sarmal, sokak kedisi denildiğini işittim. bu kedilerin cinsleri... dikkat edin, ne dedim: 'cinsleri' dedim... bu kedilerin cinsleri anadolu kedisidir.
ben yerli ırk kedileri severim. o yüzden benim için cins değil, özel bir kedi olmuş oluyor... yoksa tam tersi miydi... gene karıştırdım.
öğretmenim!!!
türkiyede her yıl sokakta yaşadığı için ölen kedileri fçrmezden gelip parayı basarak cins kedi almak saminiyetsiztir.
kedim perdeye tırmanır,duvar boyasını kaldırır elime pençe atar ortalık yerede sıçar bende köpekler gibi seve seve temizlerim.
bu başlığı bir canlandırmak istedim. yeni sözlük yazarlarının neler yazacağını merak ettiğimden.
her kediyi sever beslerim bana farketmez kim neye bakiyorsa da baksin. "yeterki baksin"
ama sormak istiyorum özellikle ana babasini dedesisi bilmek istedigi icin ozel secenleri ya kedide safkan bir insan istiyorsa? onun da sizi istediginden emin misiniz? e devletten soyagacini cikarip gidinde bari sartlar esit olsun