kısırlaştırma deneyimleri

bugün kedimizi kısırlaştırdık. öyle mi böyle mi derken bir cesaret gittik. 2.30 gibi alındı 3.30 gibi bitti. ilk 2 saat hiç kıpırdamadı 5.30 civarı uyandı,kustu,huniyle cebelleşti,yarasını gördü çığlık atarak yığıldı. hepsi 15-20 sn de oldu. kimse bana yığılır kalır dememişti. nefesi kesildi sandım,kesilmemiş sizin bilginiz olsun. tekrar transa geçti saat 10 gibi tekrar uyandı, kustu ,yığıldı. bundan sonra birer saat arayla uyanıp yürümeye çalıştı.saat sabah 3 civarı yaş mama verdim birazcık yedi. saat sabah 5 civarı hafif yamulsa da baya yürüyor mamanın kalanını bitirdi. su hala içmedi. şimdi uyuyor. detaylara geçeyim ;ilk getirdiğimizde çiş yapmış ben geç fark ettim. görünce tuvalet kağıdı koydum sürekli arkasına böyle baya bir çiş yaptı. siz getirir getirmez koyun. ilk kez kusmadan önce yutkunma hareketleri yaptı ben kusacağını düşünüp kafasını kaldırdım. belki boğulabilirdi farketmesem, dikkatli olun. çocuk alt değiştirme bezi temiz ve kullanışlı ameliyattan önce alın. yürümesine izin verin ben çok endişelendim ama yürüdükçe açıldı. mamayı verirken önce yutabiliyor mu kontrol edin veterinerimiz bize 10 gibi verebilirsin demişti ama versem boğulurdu. saat 5'te bile zorlanarak yedi. her şeyden önemlisi sakin olun, yanınıza sakin insanlar çağırın. bunlar bizim tecrübelerimiz kediden kediye çok fark olabilir. bunu da unutmayın.
iki kedimi de 5 sene aralıkla aynı veterinere kısırlaştırdım.
ilk kedim 15 dakikada ameliyattan çıktı. 1 saate uyandı. uyanmasının üstünden geçen 1 saattede taburcu oldu. akşamına hoplayıp zıplıyordu.

ikinci kedimi ayılana kadar görmeme izin vermediler. klinikten girişimizle çıkışımız yaklaşık 5 saat sürdü. bu beni biraz panikletti tabi. ama şükür bir sorun yaşamadık. akşamına bir ameliyat geçirmemiş gibiydi.

yer:izmir
kedilerin ikisi de erkek.
aleynadan onceki 3 kedimde hic bir sorun yasamadim hatta ares'in ki 3 gun falan sürdü herşeyiyle gecti gitti sonra. hicbirinde de ne kafalarina ne ameliyat yerine birsey giydirmedim. ama aleyna.. tovbe ettirdi bir daha asla dogursun bakarim ya.. tam 2 ay cektik psikolojisi bozuldu hergun balkonda uyuyan kedi ameliyatliyken kendini balkondan atti mecbur bezle kapattik orayi cikarmaya çalışıyor diye bir sabah uyandim bezide parcalamis dikislerinide..bastan narkoz aldi bastan dikis yapildi.. kabus gibi 2 aydi. ki gercekten bunlar cok dikkat etmeme ragmen oldu ama benden bile kacmaya basladi pihlamalar yanina yaklastirmamalar ya dedim allah belami versin sana bu ameliyatı yaptirdigim icin ya gunlerce özür diledim birdaha asla yaptırmam