kış aylarında sokaktaki kediler için alınabilecek önlemler

kış geldi gelecek.. kurkleri var diye usumuyorlar mi saniyorsunuz? araba motorlarina giren kedicikler neyin nesi peki? ya yiyecek bulmalari, yazin oldugu kadar kolay mi?
hadi hep birlikte neler yapabiliriz paylasalim..
mesela, buyuk ecza depolarindan soguk zincir kutularini isteyebiliriz. ucretsiz verildigini duydum. içine bir polar ya da battaniye koyduk mu izolasyon olarak gayet basarili. geri donusum degeri olmadıgından kağıtçıların gozdesi olmayacaktir. tabiki uzerine 'evimi atanin evi olmasin' yazmak olasi bir cope atmanin da onune gecer.
kasaplardan artik kemik isteyip guzelce kaynatip yagli, ilikli sularini verebiliriz.
siz de fikir verin guzel kediciler, bu kış yavrucaklarin işi kolay olsun..
geçtiğimiz yıllarda ahşap yuvalar hazırlıyordum fakat ahşap yuvalar sağlam bir şekilde durduğu halde 2. yıl kullanmadıklarını fark ettim. muhtemelen birbirlerinin kokularını aldıkları için diye düşünüyorum. bu nedenle bu yıl hem silinebilir, yıkanabilir olacağı için leğen yuvalar hazırladım geçen hafta. korunaklı bir şekilde konumlandırdım, içlerine minder koydum ve plastik kelepçelerle sabitleyip hiç açıklık kalmayacak şekilde slikonla boşlukları doldurdum. hepsi kullanmaya başladı yuvalarını. bu konuda dikkat edilecek noktalardan biri de içine yerleştirilen minder veya yumuşak kumaşların kış boyunca mümkün olduğunca sık değiştirilmesi. ıslak patileri ile girecekler yuvalarına ve ıslanan minderler bir süre sonra kokacaktır bu da kedileri yuvadan uzaklaştırabilir. bir değer dikkat edilmesi gereken şey, yuvaların kesinlikle korunaklı yerlere konumlandırılması. insanların zarar veremeyeceği ve köpeklerin ulaşamayacağı noktalarda olmalı. yuva kapısı yağmur ve rüzgar almayacak bir açıda olmalı. bazıları 2, 3 kedinin sığacağı boyutta olursa kışı birbirlerinin sıcağında daha rahat geçirebilirler. tabi ki yalnız takılan kediler için tek kişilik yuvalar da olmalı.

leğenden yapılan bir yuvanın maliyeti 15 tl civarında. marangozda yaptırılacak küçük bir yuavanın maliyeti 30 - 35 tl civarında. köpük ile yalıtılmış karton kutu 35 tl civarında. tabi ki poşet ile sarılıp yalıtılmış bir koli de çok iş görür ve maliyetsizdir.

bir de adore mobilyanın kedi evi kampanyası her kış olduğu gibi bu kış da devam ediyor
https://www.adoremobilya.com/kedi-evi
olabildigince kutucuklar ve kulübeler yapmaya başladık.tabi birileri gelip bozmazsa.
bizimkilere gözümüz gibi bakıyoruz, ama hayat şartları çok zor. endişeliyim. sonuçta elimize doğdular.
strafor kutularimizdan kedi evlerimizi yaptik balkonumuza.. ıclerine hasta bezi koyduk ve belli araliklarla degistirecegiz malum kotu kokuya gelmiyolar.. havalar sogudu ve asla bos kalmiyor.. mutluyum.. keske herkes yapsa da bu havalarda usumeseler...
kedi evlerine yada etrafinizdaki kedilerin yattigi kapali yerlere pet siseler icerisine sicak su doldurularak birakilabilir icerinin isinmasini saglayacaktir. ayrica karton kutu pos sandik ne varsa kedi evi olmayan yerlere koyulabilir ve tabikii eskimis yun kazaklar ile kilim gibi haliciklar en sevdikleri seylerdir atmayıp değerlendirilebilir.
sularına bir damla yağ damlatmak. bir yerde okumuştum hem suyun donma sıcaklığını düşürüyor ( daha geç donar ) hem de biraz besleyici olur hayvana ısı verir
su kabı koyuyorum ertesi gün içi izmarit doluyor yemek bırakıyorum çöp sanıp süpürülüyor