kediyi klozete alıştırmak

zaten köpekler gibi yüzde yüz evcilleştirilemeyecek canlilarken, bir de kalkip dogalarina müdahale ederek klozete alıştırmak bana aşırı bencilce geliyor. mali boyutta inanılmaz rahatlatici olabilir kedi sahibi için belki ama hem insan hem kedi açısından hijyenik ve doğal da bulmuyorum. varsa lince hazırım. saygılar.
bir süre düşündüğüm bi’şey fakat cesaret edemedim. kumlasın daha iyi
dışkılarındaki hastalık belirtilerinin gözden kaçmasına neden olacağı için son derece sakıncalı bulduğum eylem.
piyasada setleri satılan, asla yapılmaması gerekendir. ne idrar ne dışkıyı kontrol edemez, %100 hijyeni asla sağlayamaz bunu uygulayan kediciler. kedinin gireceği stresten bahsetmiyorum bile. temiz mi temiz bir kedinin klozeti kullanmaya alışması değil, kullanmak zorunda kalması durumudur.
kuma yaptıgında üstünü örtüp patilerini temizlemesini görmek hoşuma gidiyor. dediğiniz gibi dışkıdan bir çok hastalık belirtisi anlaşıldıgı için görmek daha iyi.
uzun zaman önce duymuş olmama rağmen hiç bir zaman aklıma yatmayan ve antipatik gelen eylem. hayvancağızı zor durumda bırakmaktır, sakıncalıdır.
doğasını değiştirip başka bir tür yaratmak gibi geliyor bana
kaç kedi baktım, hiç yeltenmedim. kedi bir davranışa alıştırılabilen bir hayvan mıdır? yapabilen nasıl yaptı, merak ettim ama.
ne gerek var dediğim eylem. kum iyidir kum.
uzun tüyleri olan kediler için daha rahat olacağına inandığım yöntemdir. benim kedim uzun tüylü olmamasına rağmen bu eğitimi denedim ve hiçbir zorlama olmadan alıştı. henüz tamamen eğitim setini kaldırmamış olsam da gayet iyi gidiyor ve yaşadığı bir zorluk görmüyorum. rahat çıkması ve klozete düşmesini engellemek için klozetin yanına bir iskemle bırakıyorum. kolaylıkla işini görüyor. tek yaşayan ve gün içinde evde olmayan birisi iseniz gün içinde kedinizin kumu pis kalmamış oluyor ve kediniz daha rahat ediyor diye düşünüyorum.
annemin küçükten beni kuma alıştırdığını düşünelim. ilkokulda teneffüste bahçeye ağacın kenarına çömelip kaka yaptığımı sonrada ayaklarımla onu gömdüğümü. ilkokuldan itibaren alay konusu olurdum değil mi. a bu o salak çocuk derlerdi. tuvaletini kuma yapıyor ahahahaha derlerdi bana. üniversiteye gidip kum olmayan bir bahçede sırtımda kumla gezdiğimi bir hayal et. kız arkadaşın olmaz, ezik, sessiz bir tip olursun kimse seni sevmezdi dimi, dışlardı herkes seni. garip bir adam bu yahu, aman selin bu çocuk yine seni kesiyor uzak dur şundan sırtında kumla geziyormuş derdi kızlar. koridor reisi gelip kardeş kumla falan geziyormuşsun garip garip hareketler ayağını denk al derdi. solcu yoldaşlar gelip bu bir metafor mu rene toprağın kutsiyetini ve emekle olan bağını vurgulamak için mi sırtında kumla geziyorsun derdi. halbuki sadece tuvaletimi yapmak için onunla geziyorum.

işte kediyi insan usülü tuvalet yapmaya alıştırmak da onun çevresinde aynı etkiyi yapacak. arkadaşları ona gülecek, dışlayacak, yalnızlaşacak çocuk. küçükten öğrettiğin için neden diğer kedilerin onu dışladığını ve sevmediğini hiç bir zaman anlamayacak. böyle sorumsuzluk olmaz. bırakın kedi kuma yapsın insan da klozete.