kedinin idrar bıraktığı yeri nasıl temizleriz

idrarın içeriği üre, ürenin bileşeni (c) karbon, (n) azot, (h) hidrojen, (o) oksijenden oluşur. eğer ateşe verirseniz kokuya sebep olan üre yanar. açığa karbon di oksit, azot oksit ve su çıkar.

tecrübeyle sabittir: kokuyu sadece sizin duymayacağınız şekilde değil kedinizin de duymayacağı şekilde yok etmek yani nötralize etmeniz gerekir.
amonyaklı temizleyicilerden uzak durun. çünkü kedi idrarında da amonyak vardır. amonyakla temizlediğiniz noktadaki amonyak kokusu kediyi çekerek tekrar aynı yere çiş yapmasına neden oluyor. ayrica zaten bu camasir suları onlar icin (bizim icin de) çok tehlikeli.. peki ne yapiyoruz?
ilk olarak sirke:
1/2 su bardağı ılık su ve 1/2 su bardağı sirke karışımını kedinin çişinin üzerine döküp 3-5 dakika kadar bekletip siliyoruz.
ikinci olarak karbonat:
su ve sirke ile sildiğimiz yer kuruduktan sonra üzerine bolca karbonat serpip 1-2 saat bekliyoruz ve elektrikli süpürge ile karbonatı çekiyoruz. eğer halınızda ya da çişin bulunduğu noktada koku ya da leke kaldıysa bu işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.
idrar yollarinda struvit olan ve işenmedik ne koltuk ne yatak bırakan çakıl kızımızın yaşattığı sorununu bu sekilde çözdük.
amonyaklı temizleyiciler ürede bulunan azottan dolayı kokuyu yok etmezler. hele sirke ondan işe yarıyor.
peki ya yatağa yaptıysa defalarca ve iki hafta havalandırma ve temizlemenize rağmen geçmediyse? tam olarak durum bu.yatağı yıkatacağim son çare.sıvı geçirmez alez de alacağım.baska care yok sanırım.
yataginiza bolca karbonat dokun, elinizi korkak alistirmayin.. iyice yedirin tum yataga, 2-3 saat bekletin.. sonra elektrikli süpürgeyle cekin tum karbonati.. arkasindan beyaz sirke ile guzelce silin yataginizi ve birakin havalanip kurusun.. bu bizde ise yaradi.. yattiginiz yerde farkli bir kimyasal kullanmak iyi degil tabiki ama kedi idrarini geciren spreyler gormustum internette, bir arastirin derim.. sivi gecirmez alezi her daim koruyucu olarak mutlaka kullanin..