kedilerin yiyemediği mamalar

kuru mamalardan da etli olanlari yemiyor benimkiler 1 i yemese tercih derim ama 10 kedim var ve hicbiri etli kuru mama yemiyor
çocuklarıma bir kere goody bir kere de temiz mamanın mamalarından vermek durumunda kaldım. goody yi asla yemediler, temiz mamanınkileri de yediler ama geri dönüşü korkunç bir tüy dökümü şeklinde oldu
85 grlık olanlarda çok sorun yaşamadım ama 400gr 415gr olanlarda sıkıntılar yaşadım. ucuz yaş mama diye alıp kar ettim sanmayın çoğu çöpe gidiyor.
balık şeklinde ve kırmızımsı renkteki mamaları yemiyorlar. rengi koyu olanları seviyorlar. sterilised mamaları da seviyorlar. tavuklu, kokusu yoğun ve en önemlisi taze olanları yiyorlar. goody, friskies, whiskas asla.
sevilenleri yazıyorum belki faydası olur.
- patilife konserve mama
- proline kuru mama
- enjoy kuru mama
- açık satılan mamalardan renge, kokuya göre seçilebilir.
goody. birçok kedi için şansımı denedim kesinlikle yüzüne bile bakmıyorlar.
benim yaklaşık 4 aylık olan minnoşum bu konuda çok tuhaf gerçekten. arada değişiklik olsun hep aynı şeyi yemesin diye 1 hafta 10 gün arayla yaş mama vereyim dedim ama verdiğim hiç bir yaş mamayı yemedi. ilk verdiğim gimcat tuna balıklı yavru kedi mamasıydı. yemedi. sonraki schesir tuna balıklı yavru kedi mamasıydı yemedi. acaba balık mı yemiyor diye düşünerek veterinerin verdiği gourmet gold kıyılmış tavuk verdim onu da yemedi. kuru mamasıyla karıştırıp önüne koyuyorum. geliyor kokluyor ve asla denemiyor. yeri patileyip uzaklaşıyor. ne zaman yaş mamaya yaklaşsa bu hareketleri yapıyor. bir kere de sade vereyim dedim kucağıma aldım bir elimde kaşık ben ağzına tuttukça kafasını çevirdi. daha fazla korkutmamak için rahat bıraktım kendisini. veteriner de kafaya koydu o da iki tane farklı yaş mama denedi. nerdeyse ben yiycem ama mamaları o kadar güzel kokuyorlardı ve görünüyorlardı ki. ama ı ıhh ilgilenmiyor bile. şuan yediği kuru mama royal canin mother and baby.. inşallah başka kuru mamalara karşı da böyle seçici davranmaz yoksa yandık cidden.
diğer yandan benim yediğim her şeye koşuyor. hadi tonbalıklı salatama ve tavuklu dürümüme sulanmasını anlayabilirim ama cips, fıstık ezmesi ve hatta jelibona koşması? versem yiyecek gibi görünüyor.
her neyse.. eğer yaş mama yemesi çok elzem değilse nolur söyleyin ben de vazgeçeyim bu ısrardan...
bizim oğlumuz asla dana etli-tavuklu mama yemiyor. sadece somon...
yaş mamaların hiç biri. şuana kadar 5 mama denedik hiç birini yemedi ama denemiyor bile. ağır koktuğu için mi anlamıyorum. yaş mama yemesi elzem midir nolur birisi bana söylesin.. eğer sadece çeşit olsun diye ise denemekten vazgeçicem. çünkü yemiyor kesinlikle.
denediğim mamalar kötü mamalar değildi.
gimcat tuna balıklı
schesir tuna balıklı
gourmet kıyılmış tavuklu
ve veterinerin denetmeye çalıştığı 2 farklı yaş mama daha vardı onların isimlerini hatırlamıyorum. kokluyor sadece. asla yemiyor. ama benim yediğim en abuk sabuk şeye bile homeless gibi gelip bakıyor boynu bükük napıcamı şaşırdım..

edit: dün geceden beri sabaha kadar 3 sefer kustuğu için sabah 5buçukta bi veteriner yaptık. tetkik ve iğnelerden sonra da doktor hills restorative yaş mama verdi bi kutu. bugün de onu vermeyi denedim ama onu da yemedi maalesef. hayvan dişlerini kilitliyor resmen ben de yediremiyorum çok enteresan gerçekten :/