kedilerin uyurken horlaması

kedilerimden iki kızım uyurken horlamıyor ama iki erkek kedim de bazen uyurken horluyorlar. normal bir durum mudur merak ediyorum açıkçası.
kafasını yüksekte tutmazsa horlar, ama çok tatlı, kıyamammm
boynunu düzeltme isteği uyandırıyor ister istemez.
her ne kadar kısa ve basık burunlu irklar için normal olduğu düşünülürse de bir problemin habercisi olabilir...
ağzı açık uyuyor bazen ama tam anlamıyla horlama gibi değil hırıltı daha çok.
saçma sapan şekillerde uyuduğunda kızımın yaptığı eylem. komik olduğu çok doğru fakat ‘acaba sağlık sorunu mu?’ diye her seferinde telaşlandırır.
6 sene once sokakta buldugum sari kiz adini verdigim, yabancilarin ginger diye adlandirdiklari, benim ise, gobeginden dolayi garfield dedigim kedim, ne yazik ki astim. son gunlerde, hergun nebulizator ile bronslarini aciyorum. en kisa zamanda veterinere gidecek. ve nefes darligi yuzunden de siklikla horluyor. ınsallah duzelecek...
bu benim için de epey ilginç bir hadise zira resmen kedimin horlamasından uykumdan uyandığım zamanlar olmuştur. huuuuuğğğğğhhh diye başlayıp piyyyyyiiiuuuu diye bi düdük sesiyle bitiriyor. ulan diyorum paralel evrende falan mıyım yanımda uyuyan tipik bir koca insanı mı var. bakın pozisyon aynen şu , ters dönmüş tombuş mu tombuş bir hamam böceği gibi sırtüstü yatıyor, yatağın ille de tam ortasında. kafası da yastıkta. azcık dürtüklüyorum horlaması kesilsin diye, merlin'in ejderhası gibi tek gözünü açıyor sonra yatış şeklini hiç bozmadan tekrar uykuya dalıyor. bir ara endişelenip veterinere götürmüştüm diyet yapsın denildi ama ne mümkün, susmamacasına miyavlıyor yemek için. sinirle oradan oraya koşturuyor ve patilediğini deviriyor. zaten bu garip huyları, çılgın tavırları yüzünden diğer iki kedim tarafından bir türlü tam olarak kabul edilmiyor.
hala beni güldüren durumdur. gece sese uyanıp, oglum/kızım diye usulca dürttüğüm doğrudur.
benim oğlan uyurken horlamıyor da söyleniyor gibi iç çekiyor gibi.
brachicephalic ırklar yani basık burunlu yuvarlak geniş kafaya sahip ırklar (persian,exotic shırthair vb)burun kıvrımları koşa olduğu için yeterli nefes alamaz ve ağzından aldığı sırada yutağı gırtlağın arasına girerek horlama sesi çıkarabilir her ne kadar balondaki son havayı çıkarmaya çalışması gibi ..
ilk zamanlar duyduğumuzda nerden geldiğini anlamadığımız oldukça zor farkettiğimiz bir şeydi. (hiç yakıştıramadım). aşırı komikli. bir gün sesi takip ettim ve bizim koca oğlanda durdum. meğer yüzünü koltuğa yaslamış ondan horluyormuş.
iki kedimden biri kendini uyandıracak kadar sesli horluyor. gel de yumuşturma.
aynı anda hem horlayıp hem sayıklayabiliyor benim kız.
ben 30 saniye horlasam anında uyandırır.
tam anlamiyla horlama denilemez ama bir hirilti oluyor. ozellikle disarida cok kaldiginda, yorgunsa volume artiyor.. esimle duydugumuzda bazen tv, pc, herseyin sesini kapatip onu dinliyoruz
8 aylık bir yumurta sarım var, efe. öyle bir horluyor ki odamın kapısını biri dinlese adam attım odaya zanneder. henüz 2 buçuk kilo kadar. 2 buçuk kilogramlık bir canlı bu sesi nasıl çıkarmakta ve nereye varmak istemektedir.... kıyamıyorum da...
kedi sayım 8 oldu, horlayan 2 erkek kedime 2 de kız katıldı. ciddi horluyorlar. bir yandan normaldir diyorum, diğer yandan acaba bi sıkıntıları mı var diye de düşünmeden edemiyorum.