kedilerin tırnaklarını kesmek

sadece bir defa kestirdim. veterinere ilk defa gittiğimizde bilmiyordum ve öyle olması gerekiyor diye düşünerek kestirdim. daha sonra koşarken patinaj yaptığını ve bir yere tırmanırken kayıp düştüğünü görünce o gün bugündür tırnaklarını kesmiyorum.
kesildiği gün alisamamasi normal. ama benim evlatlarimda uzayınca her yere takılıyor tırnaklar ve soyulmaya başlıyor. öyle olunca da rahat edemediklerini görüyorum. onun için ben hep alışılmış seviyede kesiyorum.
kesememekte diyebiliriz ben ne zaman denesem dayak yiyorum.. oyuzden kesemiyorum
benim hatunun düzenli tırnaklarını kesiyorum. kesmediğimde sağa sola takılıyor ve acı acı canının yandığını belirtmek için myavlıyor. tırnağı kesilirken pek bir mutlu görünüyor.
bizim beyzade maşallah koltukların deri kısımlarıyla tırnaklarını valerian çeliğinden yapılmış hançer gibi bilediğinden hiç sağa sola takılma sorunu yaşamadık. arada etime çengel attığı oluyor.
çok basit ve hayvan için de gerekli bir eylem.

üçgen burun uyurken, bir yandan ara ara gıdısını okşayarak, patilerine bastırmak suretiyle fırlayan tırnakları ucundan çıt diye kesiyoruz. ilk bir iki gün tırmandığı yerden fıyyt diye kayıp düşse de sonrasında tırnaklarını orada burada bileyeceği için cambazlığına kaldığı yerden devam edecektir.
tırnakları kesilmiyorsa dahi baş tırnaklarının - uzadıkça dönüp etine batma ihtimali olduğu için - kesilmesi gerektiği söylenmişti bana, o yüzden kesmesem de düzenli kontrol ederim.
bücürük'ümü sokakta bulup aldığımdan beri 10 yıl oldu, tırnaklarını kesmeye cesaret edemedim. doktor korkusu çok var kedimde. hastalansa doktora götüremiyorum. ne yapacağım bilmiyorum.
kızımın tırnaklarını kestim az önce. böyle bir hataya nasıl düştüm bilmiyorum ama bir tanesini fazla kesmişim. yerde minik kırmızı bi şeyler görünce bu ne yaa dedim birden aklıma geldi tırnak mı diye. bir baktım tırnak oluk oluk kanıyor. kaldı ki çok minik bir hata payım var. yani aşırı derine girme de söz konusu değil. aklım çıktı tabi kan görünce, hemen elime bir peçete aldım bastırdım bir 5 dakika kanamasın diye. kuruyunca da batikonla temizledim. şuan vicdan azabından dolayı uyumakta zorlanıyorum. 4 senedir anayım, hala nasıl yaptım bunu diyorum. of ya
geçmiş olsun, bilerek yapmadınız ki, kaza olmuş. geçer inşallah....
ben o yüzden kendim kesmeye teşebbüs etmiyorum 10 yıldır; şimdi başınıza geleni okuyunca iyi ki, öyle yapmışım dedim. ne yapalım uzun kalsın tırnakları...eğer bir şekilde sepetine koyabilirsem doktorda kestiririm.
normalde kesmeyiz ama sabah ben uyurken gelip yuzumu seviyor sipacik, uclari sivri olunca sevdiremiyorum haliyle, rahat rahat sevsin diye derin uyurken sadece sivri uclari minicik kesiyoruz 1 milim kadar..
bir kısım 6 diğeri 2 yaşında. büyük olan sayesinde 6 senedir hem kendi hemde arkadaşlarım yapamadığı için onların kedilerinin tırnaklarını kesiyorum ziyarete gittiğimde. tabi tirmalanmadan hiç tamamlayabildigim olmadi ama...