kedilerin ideal kilosu

ne zaman korkmalıyız obez mi diye? ideal kilo kaçtır?
ideal kilo ne kadar rahat hareket ediyor noktası ile bakılmalıdır diye düşünüyorum.
kedinin ırkına göre değişkenlik gösterir. erkek ile dişi arasında 1-2 kilo farklar oluşur, erkekler daha iridir. yani örneğin normal büyüklükteki bir ırka sahip kediniz varsa dişisi 2,5-5 kilo arasında, erkeği ise 3,5-6 kilo arasında olur.
kedi ırkına göre değişen bir durum.
tekir kedilerde boyu ile orantılı olarak yetişkin bir dişi 2,5 - 4 kg arası, erkek kedilerde 3 ile 5,5 kilo arası normal benim fikrime göre. ama bizim kedilerimiz gibi genel olarak yaşamını evde geçiren kediler özellikle kısırlaştırılmış ise çok hızlı fazla kilo alıyorlar. ev içinde yaşayan bir tekir kedinin sokakta yaşayan bir kediden 1,5 - 2 kg fazla olması yine bence normal görünüyor ama bundan fazlası sağlıksız olmalı. ev içinde yaşayan kedilerin aktivite alanları kısıtlı olduğundan kilo problemini tamamen ortadan kaldırmak zor ama asgariye indirilebilir bazı pratik çözümlerle. oyun süresini uzatmak, tırmanabilecekleri alanlar yaratmak gibi. bir kaç ay önce veteriner hekimimiz aşı yapmaya geldiğinde kızıma bakıp şöyle dedi " ohoo çinliler seni görse ııımmmm derler valla " yaa dedim çok mu kilolu ? tontiş olduğunu biliyordum ama hekim söyleyince şöyle dışardan bir göz gibi bakmaya çalıştım ve vallahi patatesti resmen. oğullarımdan biri zaten obez, 9 kilo. hemen mamalarını değiştirdim daha düşük kalorili bir mama aldım ve ek olarak bir kaç tane daha tırmanabilecekleri alan yarattım. önümüzde ki yaz için onlara vakit geçirebilecekleri açık bir alan yaratma planları da yapıyorum şu an.
tüm cevaplara çok teşekkür ediyorum, kedilerimiz sokaktan kurtardığımız bildiğimiz tekir kediler.
benim tontişim iki ila üç kiloydu. ne zaman kısırlaştırıldı, o zaman sekiz kiloyu geçti. şu an on kilo kadar. az yiyor ama metabolizma çok yavaş. hareket te sıfıra yakın. çok tatlı ama...
bence dişi ve erkek farkı var diye düşünüyorum kilo almada.2 erkek kedimiz 6 ve 7 kg.dişi kedimiz 4.5 kg.veterinerimiz 6 kilonun çok olduğuu söyledi ve proteini az olan bir mama verdi.çok hareketliler fakat kısırlaşma nedeniyle kilo aldıklarını düşünüyorum beylerin.kızım da kısırlaştı fakat kilo almıyor.