kedilerde tüy sorunsalı

çift olarak baktığımız 5 kedimizin biri dışında ciddi bi tüy problemi yaşamıyoruz. mamamız royal canin fit 32 ile kitten karışımı. aşılarımız tam. ayda 2 defa da furminatör ile tarıyoruz hepsini yere bi çarşaf serip. ya da banyoda. tüy problemi olan arkadaş da aşırı tüylü bi scottish olduğu için yaşıyoruz o sıkıntıyı. yapacak bi şey yok galiba, saçı çok gür kadınlar gibi düşünmek lazım. gülü seven dikenine katlanıyor
mama değişikliği, sıklıkla tarama ve bakım yapma gibi ne önlem alınırsa alınsın durumun genetik faktörlerle ilgili olduğunu düşünüyorum. örneğin aynı şekilde besleyip bakımını yaptığımız kedilerimizden biri yılın yalnız 15 günü tüy dökerken diğer kedimiz her sezon döküyor.
gerçek kediciler için sorun olması enteresan...
sandalyeden yere atlarken etrafa tüylerin uçuştuğunu gördüğüm an gerçekten sorun haline gelen durum. royal canin fit32 kullanıyorduk, veterinerin tavsiyesiyle(ve göbeği sebebiyle) advance sterilize balıklı mamaya geçtik ve ilk defa tüylerini kestik. hangisi işe yaradı bilmiyorum ama şimdi tüyleri eski uzunluğuna gelmesine rağmen çok çok daha az dökülüyor, tüy kusması da durdu. onun haricinde kıyafetleri ters katlayarak dolaba koymak, evde halı kullanmamak, heryerde satılan yapışkanlı tüy toplayıcılardan almak gibi çözümlerim var. rulo bittiyse koli bandı da çok güzel topluyor kıyafetteki tüyleri.
özellikle cins ırklarda daha fazla tüy dökülmesi yaşandığı gözlemlenmiştir...
tüyüm yok sorunum yok.
ilk başlarda çok büyük bir problem olarak görülsede gülü seven dikenine katlanır, lafını harfiyen yaşadığınız bir olay günlük tarama kalite bir mama ile önüne geçilecek bir sorun.
bi keresinde süpürgenin yanındaki bebişkoma ayarı düşürüp süpürge tutmuştum çok hoşuna gitmişti.. yine de narin kan dolaşımı vs etkilenir diye tekrarlamadım.
  • /
  • 2