kedilerde kusma

hızlı yiyor, kusuyor, bir süre sonra onu yiyor, ben evdeyken kusuyorsa temizledigim icin yeme sansı olmuyor ama isteyken kusmussa geldigimde bir kısmı yenmis buluyorum, neyin kafası bu? neden hızlı yiyorsun? neden kusuyorsun? hadi kustun neden geri yiyorsun? bazen tuy kusma var o ayrı tabi..
ya benim guzelim kusacagi zaman cok korkuyor resmen ciglik atiyor bagiriyor o sese kosuyorum hemen bakiyorum kusmaya calisiyor yanina oturuyorum anca oyle rahat rahat kusuyor
iki defa kustu simdiye kadar.ben evdeyken hem de.yanımda otururken bi anda benden uzaklasti evin en uzak yerine gitmis.bes dakika sonra ne yapiyor diye baktm.kusmus.resmen ben gormeyeyim diye uzaklastigini dusunuyorum.iki defasinda da boyle oldu.tabi ben agla.uzul sev oksa.mamayi cok yemis onda kusmus.artik az yiyor☺️
ama hayatimda ilk gordugum kedi kusmasi ilk kedim şeronundu.kanli ishal ve kusma(aklimi kaybedecektim.kedi kusmasi ilk goren insan can veriyor hayvan zannediyor.benimki can verdi o ayri(
kusma benim için alarm sebebi.
müthiş bir hızla odaya girer, kusan kedi hangisi diye bakarım. içeri girerim ki, kedilerim kusan kedinin kusmuğuna toplanmış, şapur şupur yalıyor. başka kedinin kusmuğunu yalayan kedi mi olur?
ya bu ara yavrularımın surekli yaşadığı durum birini düzeltiyorum diğeri kusuyor korkuyorum ister istemez
kedimiz ilk kez kustugunda ki pek acemiydim o zamanlar ağlayacaktım veterineri arayıp durumu anlattım. şimdi düşününce komik gelsede o ilk kusma olayına tanık olmak sarsıcıydı. sonrasında alıştık ama halen üzülüyorum pisilerin durumuna. az yavaş yiyin kuzular yüreğim ağzıma geliyor sizi o halde görünce diye söylenerek sarmaş dolaş ayrılamıyoruz sonra.
kedilerin tüy yumaklarından dolayı kusması normaldir! önemli olan tüy yumağımı yoksa parazit mi kusuyor ! parazit ise acil vet gitmeli ancak tedavisi basittir düzgün işini bilen bir vet seçin! üşütmeye bağlı kusmalar da olabilir kedi kusmasında en önemli nokta gözlemdir!!
kediler zaman zaman kusarlar evet, sebebi eğer kıl topu atmak ise zaten tekrarı pek olmaz. anti hairball malt macun vererek kıl toplarının kusmadan kaka ile atılmasını sağlayabilirsiniz. her hangi bir marka olur, haftada 1 kez 1-2 cm yalatmanız yeterli. sık sık günde 2-3 kusma varsa o zaman alarm durumuna geçmek gerekir. ayrıca cam pencere açık, yazdan sonbahara geçiş dönemlerinde hava sirkülasyonuna maruz kalarak üşütme sebepli kusmalar da yaşanabiliyor. tavsiyem cereyan olmayacak şekilde evinizin hava akımı durumunu iyi ayarlayın.
şimdiye kadar yaşamadığım ve yaşamaktan korktuğum durum. umarım asla böyle bir şeyle karşılaşmam karşılaşırsam naparım hiç bilmiyorum.