kedi sözlük yardım

kedim 4 gündür ağzında bir şey varmış gibi ağzını oynatıyor. her zaman değil ama git gide sıklaştı.1 gün önce tekrar karma aşısı olmuştu. 1 yaşında. yutkunuyor,yalanıyor,kafasını kaldırıyor,yere eğiyor,kusar gibi yapıyor ama çıkaramıyor. ağzının sağında bir şey var gibi dilini dolaştırıyor. açtım baktın görünürde bir şey yok. veterinere götürdüm ama bizim kız aksi olduğu için muayne edemedi. yemesi, içmesi,nefes alması normal, keyfi yerinde. tüy yapmıştır boğazına dedi 4 gün oldu hala geçmedi. çenesine doğru ıslanmış sanki salya akıtmış gibi. yaşayan var mı böyle bir şey? lütfen tecrübelerinize ihtiyacım var.
yememesi gereken bir şeyi yemiş olabilir. onun tadını aldıkça yapıyor olabilir. dişlerinin birinde sorun olabilir. ağzını kapattığında dişler birbirine tam oturmuyorsa rahatsızlık hissediyordur. dilinde yara vb bir şey var mı bakmak gerekebilir. bir süre sonra geçeceğini düşünüyorum.
kedim bugün hiç çiş yapmadı eminim çünkü tüm gün hiç uyanmadı belki 5 dakika uyandı yemek yedi yattı. artı tüyleri bugün tiftik tiftik. çok durgun tepkisiz. neyi var acil görenler mesaj atabilir mi
bu tür durumlarda kediyi birkaç gün izlemek gerekebilir. 1 gün boyunca çiş yapmayabilirler. havalar soğuyor, cam pencere açıp soğuk algınlığına sebep olunabiliyor. yediği bir şey dokunabiliyor. bazen çok uyuyup dinlenebiliyorlar. 1-2 gün daha izlemenizi tavsiye ederim.
yavru kedi bakımı buyuk bir kediye nazaran oldukça zordur. annesi olmadığı için annesinin görevlerini sizin üstlenmeniz gerekir. bu sebeple nasil anneleri onlari yaliyorsa ilk aşamalarda zeytin yağına batirdiginiz bir pamuk yardımıyla arka kısımlarını yağlamaniz ona kolaylık sağlayacaktır. bunun yaninda sut veriyorsanız lütfen su ile karıştırarak verin. ayrica su ihtiyacini da karşılamanız gerekiyor
burnunda böyle bir yara var ne olduğunu, ne zaman olduğunu anlayamadım. var mı bilen?

http://resimag.com/p1/56d54bb381c.jpeg
link hatalı sanırım, resim açılmıyor.
10 günlük bi tatilim var nisan ayında. memleket 13 saat ama annemler kızımla zaman geçirmeyi çok istiyor. gimcat anti stress maltla birlikte götürmeli miyim yoksa gereksiz stres mi olur? şu an 3 aylığız o zaman 6 aylık olacağız
13 saat yolculuk aslında ciddi uzun bir zaman. kendi aracınızla gidiyorsanız mola verebilirsiniz ve bu 13 saat içinde 3-4 saat aralıklarla kum, su, mama molaları verilerek atlatılabilir. fakat otobüs yolculuğu ise kediniz için hiç kolay olacağını düşünmüyorum.
acaba aktif bir site mi emin olamadım ama bilen varsa bir şey sormak istiyorum. veteriner hekimlerin muayenehanelerinde etüv bulunur mu? bilen varsa bilgilendirebilir mi beni?
birçok veteriner kliniğinde etüv mevcut oluyor. en azından istanbul'daki kliniklerin birçoğunda gözüme çarptı.
merhabalar, yeni bir eve taşındık ve bir hafta sonrasinda 1.5 yaşındaki tekir cinsi erkek kedimin kulak arkasında tüy dökümü ve yaralar farkettim. yaklaşık iki ay öncesi de benzeri bir durumda göz çevresi yara idi tavuklu mamadan derma plus a geçince geçmişti. bir ay önce kısırlaştırıldığı için yine aynı markanın balıklı kısır kedi mamasını aldım onu yiyor. ve iştahında hicbir sıkıntı yok ama kulak arkası yara. ıki ay önce ilk yara çıktığında veteriner mantar olmadığını bir yere çarpmış olabileceğini söylemişti.mama değişimi ile yara geçmişti. şımdı tekrarlayınca endişelendim. bu konu hakkında beni aydinlatirsaniz müteşekkir kalırım. şimdiden teşekkür ederim.
yeni eve taşınma, ev değişikliği onu strese sokmuş olabilir, arka patilerinle kaşıyarak kendinde yara açmış olabilir diye düşünüyorum. stresli olduklarında olması gerekenden fazla yalanma ile veya kaşıma ile derilerinde yara açabiliyorlar. bence daha fazla izlemeye çalışın, yaraların daha hızlı iyileşmesi için de krem pomat vb. ilaçlar kullanabilirsiniz.
merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim. pomat için bir tavsiyeniz var mıdır? dün veteriner ile görüştük o da stres kaynaklı olabileceğini söyledi. kulak içini kontrol ettim akıntı vs yok. çok sık yalanıyor. batikon kullanımı tavsiye eder misiniz?
bana veterinerim strese bağlı açtığı yaraları iyileştirmek için stafine cort krem önermişti. onu kullanmıştım ve çabucak iyileştirmişti yaralarını. zaman zaman oluşan bazı küçük yaralarda da bepanten plus kullanıyorum.
çok teşekkür ederim, sevgiler.
öncelikle merhabalar kedi sahipleri, canımı çok sıkan bir konu hakkında danışacağım.
sokakta baktığım bir sürü kedi var ve zincirleme halinde grip olmuşlar. hepsini tutup veterinere götürmem mümkün değil -ki çoğu farklı bölgelerde.
vitamin vermeye çalıştım bir çoğuna şırıngayla fakat asla izin vermediler. patilerine sıktım, yalamak yerine silkelediler. en son tavuk ciğerine karıştırdığımda afiyetle yediler.
bugün immuzinc aldım ve sonraki günler için mamalarına karıştırıp vermeyi düşünüyorum.
ayrıca sarımsaklı yoğurdun iyi geldiğini de duymuştum, denemeyi düşünüyorum.
elimden başka bir şey gelmiyor şuan için ve çok üzülüyorum.
tüm kediler için uygulayabileceğim ekstra tavsiyeleriniz varsa esirgemeyin lütfen. yorumlarınızı bekliyorum.

edit: verdiğim vitaminin ismi vitabioldu bu arada. veteriner tavsiyesiyle almıştım.
antibiyotik olarak da flagyl var fakat bilinçsiz bir şekilde antibiyotik vermem istemem.
zaten kedilerden 2 tanesi hamile. birisi sadece öksürüyor.
diğerinin gözleri akıyor, hapşırıyor, sesi çıkmıyor yavrumun. aşırı üzülüyorum ona. gözlerine damla damlatarak ve burnunu silerek bir nebze rahatlattım fakat yetmiş gibi gelmiyor. neyse ki iştahı yerinde.
bu konuda başka ne yapılabilir ben de bilmiyorum açıkçası. ev ortamı olsa sıcak huzurlu bir yer onların iyileşmesi için en güzel şey ama dışarıda olunca çözüm zorlaşıyor.
evet maalesef. hala ailemle yaşıyorum ve annemin okbsi var, mümkün değil eve almaz. çok üzülüyorum böyle. keşke kendi evimde olsaydım da alabilseydim yavrucakları.
benzer şeyleri ben kızım zehirkendiğinde yaşamıştım. umarım o tarz bir şey değildir. bence kapsamlı bir kliniğe götürün en kısa zamanda.
  • /
  • 2