kedi sahiplenmenin maliyeti

bir kediyi sahiplenmek istiyorum da neler alınması gerek. aylık maliyeti ne kadar onu bilmek istiyorum. kedi sahipleri beni aydınlatırsa sevinirim.
mama kapları, tuvaleti, kumu, taşıma çantası, kuru ve yaş maması, ilk aylarındaysa düzenli veteriner ziyaretleri ve aşıları, tırmalama tahtası, vitamini, ödül mamaları, birkaç oyuncak gibi bir listeyle başlayabilirsiniz.

internette çeşitli fiyatlara bunlara ulaşabileceğiniz gibi, sözlükteki önerileri de okuyarak (kum, mama vs konularında) karar verip kendi bütçenizi oluşturabilirsiniz.

aşılar ve muayenelerle ilgili ücretleri bakanlık yayınlıyor her sene. küçük bir örnek: dozu 75 liradan, yeni zamlarla 95’e çıkmış olan iki doz lösemi aşısı olacak ilk senesinde mesela. bunları bir veterinere de sorabilirsiniz (genel muayene vs) internette de güncel fiyatları bulabilirsiniz.

konforlu bir yatak için para harcamanıza gerek yok, çok kolay yöntemlerle sevebileceği ve rahat edebileceği bir yatak yapabilirsiniz.

sonrasında kısırlaştırmayla ilgili alacağınız karar olumluysa operasyon için 500-700 arası bir bütçe ayırmalısınız.

önce liste. bunların büyük kısmı ilk etapta elinizden çıkacak olanlar. aylık düzenli olarak sonrasında maması ve kumu, bir de sağlık ve bakım giderleri olacak rutin. aklıma gelenler bunlar şimdilik.
kum kabı ve kürek 25 tl, tirmalama tahtası 25 tl, kum 15 tl, taşıma çantası 40 tl civarı, bir de oyuncak lazım. kedi oltasi olabilir, cat it circuitler var onlardan olabilir. oyuncak bütçeye bağlı başta. sonrasında zaten almalara doyamıyorsunuz. 150 liraya tüm temel masrafları karşılanır eve gelmesi için. tabi bunda mama yok. mama kedinin yaşına, sağlık durumuna bağlı olarak seçilir o yüzden bu konu ucu açık bir konu. ha tabi aşıları da dahil etmiyorum, yaşına dair bir fikrim olmadığı için. fakat 150 liraya bu temel ihtiyaçlar halledilir. ben a'dan z'ye almak istiyorum derse kişi, alınacaklar da artar masraf da tabi o ayrı.
ıphone x sahiplenmenin maliyetinin yaklaşık %0,3'ü kadar bile değildir.