kedi aknesi

iki dişi kedimde gözlemlediğim, kürk renklerinden dolayı hemen fark ettiğim kıl dibi sorunu. çene altında siyah noktacıklar halinde deriye yapışmış olarak görünüyor. tabi ben bunu kir, çiçek saksısından bulaşan toprak olarak düşünmüştüm. ta ki erkek kedimde görene kadar. erkek kedim gri renkte olduğu için kızlarımdaki kadar çabuk fark edemedim. tüm çenesinin altına kıl diplerine yayılmıştı. internet üzerinden araştırdığımda ise stres, kirli mama kapları, plastik mama kaplarının buna sebep olabileceği yazıyor. kedilerde sıklıkla görülebiliyormuş. görsellere baktığımda ise kıl dökülmesi, yara şekilde açılma gibi ciddi sorunlara dönüşebileceğini gördüm. neyse ki şimdilik bizimkinde böyle bir durum yok. ılık su, kloroben ve bepantol uyguladım bugün ilk kez. plastik mama kaplarını temizledim, porselen veya çelik mama kabı aldığımda komple plastikleri kaldıracağım. gelişmeleri yine buradan yazarım. daha önce yaşayan varsa tecrübelerini aktarırlarsa sevinirim.
bir kedimde abseleşti, çok zor tedavi ettik. temiz tutmak, arada kontrol etmek gerek.
kedilibirhayat blogunda konuya dair bir yazı :

http://kedilibirhayat.com/2016/10/12/ked...

benim eve son gelen 3. kedimde farketmiştim geçen yıl ama sadece bir kaç nokta ve ben sirkeli su ile sildim, ilerlemeden geçti. benimki muhtemelen stresten oldu. diğer iki kedimin onu sürekli taciz edip huzursuz etmelerinden kaynaklandığını düşündüm. bir de genellikle uzun tüylü kedilerde görüldüğünü okumuştum.
1 ayı geçti, oldukça azaldı ama tamamen atlatmış sayılmaz. çene altını tamamen kaplamıştı, neyse ki enfeksiyon veya apseye çevirmeden önüne geçtik. sirke, kloroben ve bepanthol ile temizlemeye devam ediyorum.
kedimde hiç bir ilacın işe yaramaması sonucunda yabancı bloglarda çözüm arayışına girdim ve hijyenik göz temizleme mendillerinin işe yaradığını okudum. denemekle ne kaybederdim ki? sonuç mu? üç günde neredeyse apne olup çürümüş gibi görünen çenesi iyileşti kızımın. veterineri bile inanamadı ve diğer hastalarına önerdi.
antibiyotikli göz merhemleri benim kedimde işe yaradı. terramycin göz pomadı
bu konuyu araştırdığımda hep siyah noktalarla başladığı yazıyor her yerde. ilk aşamalarına dair pek bilgi ya da görsel bulamıyorum. bizim kızın çene altında da pembemsi minicik bir açıklık oluştu, ilk gördüğümden beri antiseptik uyguluyorum ama bir ilerleme ya da gerileme yok. tırnağıyla yaptı diye düşündüm, internete baktığımda kedi aknesi olabilir diyor, veterinerimiz de kedi aknesidir dedi ama bilemiyorum. sirkeyi (beyaz) deneyeceğim. sulandırarak uygulamak mı doğru yoksa doğrudan mı? cevaplarsanız sevinirim.
terramycin iyi geliyor. oldukça azaldı, yenmek üzereyiz inşallah.
bahceden yeni sahiplendigim kedimin dun gece cenesinin altinda kucuk bi yara gordum .. bi hafta once de beyaz cenesinde kucuk siyahliklar farketmistim.. sanirim kasiniyor ve kasiya kasiya kanatmis.. gece temiz suyla silip terramycin deri merhemi surduk.. sabah uyandigimda kabuk tutmustu.. bu gun de kolorben alicam eczaneden.. surekli temiz tutmak gerekiyormus.. baska onerisi olan varsa lutfen bilgilendirsin..
terramycin kullandık ayrıca sabah akşam batticon ile temizledik. iyi geldi oğlumuza
tam oh geçti diyorum bir hafta sonra tekrar oluşuyor. ne lanet bir şeymiş dedirtti.
birçok kedide olan durum. henüz ilk aşamada fark edilmişse nemli bezle silmek geçirebilir. veya batikonla temizlemek de faydalı olacaktır. aksi durumda kaşındıkça da yaraya dönüşebiliyor.
bizde var bi gidiyor bi geliyordu şimdi azaldı sirkeli suyla yada batikonla siliyorum çenesini
ileri boyutu çok can sıkıyor.dişi kedimde meydana geldi fakat geçti.doğal gül suyu ve pamuk ile o bölgeyi çok temiz tutuyordum.yemek yer yemez yanındaysam hemen o bölgeyi temizliyordum.zaman içinde baktım ki yok oldular.bağışıklık çok önemli.şu an bizde tekrar olmadı.umarım olmaz.
ilk defa kedi beslediğim için kedi aknesinin ne olduğunu bilmiyordum ve o siyah yaraları pire yuvası sanmıştım. veterinere de pirelendi diye götürdüm fakat kedi aknesiymiş. crystalin (deri ve meme bakım solüsyonu) den sıktı, iki gün olmadan geçti çok şükür. normalde bu spreyi yeni diş çıkardığı için verdi, gözleri de aktığı için gözünü de silebilirsiniz demişti. göze kaçması sıkıntı yaratmıyormuş.
bugün tekrar oluştuğunu gördüm. crystalinden günde 2 defa kullanıyorum fakat biraz ilerlemiş sanırım. umarım hiçbir kedinin başına gelmemesi için bir tedavi bulunur.
farkedildiğinde düzenli olarak sirkeli su veya crystalinle silerek ağırlaşmasının önüne kolaylikla gecebilirsiniz. birbirini yalayan kedileriniz varsa zaten olusma ihtimali çok düşer.
bugün fark ettiğim yaraya adının verildiğini öğrendiğim kedi hastalığı. neyse ki çok beter bir durum değilmiş. bunu da aşacağız tekir'imle.....