f-14 tomcat

çift kişilik, çift f-16a motorlu deniz kuvvetleri için üretilmiş savaş jetidir. uçak tip kodu f-14, ismi ise "erkek kedi" anlamına gelen tomcat'tir.

topgun filminin başrol oyuncularındandır. agresif görüntüsü ve çift f-16a motorlu olmasına rağmen ağır karoseri nedeniyle manevra kabiliyeti düşüktür. sadece uçak gemilerinin öz korumasından sorumludur.

hareketli kanatlara sahiptir. hareketli kanatlar pilot tarafından kumanda edilemez. kanatlar uçağın hızıyla doğru orantılı olarak otomatik açılır veya kapanır. silahlar gövde altı ve gövde ile kanat arasındaki paylonlara takılabilir. bu bakımdan f-14 tomcat ile karşı karşıya kalındığında silahlı olup olmadığı yakın muharebeye (bkz:dogfight) girilmedikçe anlaşılamaz.

düşük manevra kabiliyetine rağmen uzun menzilli olan ve sadece ağır veya manevra kabiliyeti düşük uçaklara karşı kullanılabilen aim-54 phoenix füzesi sadece bu uçağa münhasırdır. diğer savaş jetleri bu silahı kullanamaz.

f-14 tomcat sadece a.b.d. deniz kuvvetleri ve iran hava kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.

aviyoniklerinin analog ve uçağın manevra kabiliyetinin düşük olmasından, ayrıca üreticisi northrop grumman tarafından modernize edilmemesi nedeniyle günümüzde hemen hemen hiç kullanılmamaktadır. bu agresif görüntülü sanat eseri tahtını f-18 hornet ve f-35c lightning ll uçaklarına bırakmıştır.