en kaliteli kedi maması markaları

her geçen gün yeni bir marka görüyorum. hem veteriner hem de pet shoplarda çeşit çeşit mamalar var. hepsi farklı bir x markaya yönlendiriyorlar. kafam gerçekten karışık, fiyatını geçtim yavrum için en iyisi hangisi hala karar veremedim.
yaklaşık 30 yıldır kedi bakıyoruz ve deneyimlerim söylüyor ki; çocuklar için mamayı kendimiz hazırlamayıp hazır mama kullandığımız sürece belli bir maliyete katlanmamız gerekiyor onların sağlığı için - ancak bu en pahalı mama en kalitelisidir anlamına gelmiyor. şahsi fikrim, bu konuda veterinerden başka kimsenin yönlendirmesine izin verilmemesi gerektiği yönünde. mesela n&d mama son zamanlarda çok popüler oldu ancak uzmanlar içindeki protein oranının, sadece evde yaşayan görece hareketsiz kedilerin böbreklerine zarar verebilecek kadar yüksek olduğunu söylüyor. piyasaya yeni mama girdikçe pet shop sahiplerinin tabiri caizse gömmeye başladığı royal canin, pro plan, hills gibi yine ucuz denemeyecek ama görece makul fiyatlı olanlarını yiyerek büyüyen kedilerimin yaş ortalamaları 17 civarı ama satıcılara soracak olsan "hepiniz öleceksiniz!!!" tadında konuşuyorlar.

elbette, marketlerde satılan mamalardan mümkün mertebe uzak durmak gerekiyor. veterinerimin aktardığına göre içlerindeki metal oranı yüksek olduğundan, sürekli olarak market mamalarıyla beslenen kedilerin böbrek sorunu yaşama ihtimali çok daha yüksek.
bence sıralama şöyle;

1-acana - orijen (champion pet foods)
2-nd (farmina)
3-royal canin
4-pro plan (nestle)
5-hill's
6-spectrum (lider pet food)

ayrıca;

(bkz:yazarların kedi maması tercihleri)
1.5 yaşındaki kedim için proplan kullanıyoruz ve hiç bir şikâyeti yok.
en iyi mama diye birşey varmı bilmiyorum! çünkü hepsi aynı gibi geliyor