barf

yeni sözlük yazarımız. hoş geldiniz.
çiğ et diyeti, hayvanı sadece çiğ et veya sakatatla besleme veya %80 çiğ etle az biraz arada tahıl içerikliyle besleme diyebiliriz. kardeşimin eşi abd de yaşıyor, whatsapp dan görüşüyoruz bununla kaslı kaslı kedileri var evde 4-5 tane. dedim ne de olsa conilerin ülkesinde yaşıyor iyi mamayı bilir sorayım dedim. hangi mama ismini saysam bilmedi biliyor musunuz, öyle yerel markalardan bahsetmiyorum, royal canin, propaln, orijen acana falan diyorum tık yok, eline parlak kromaj renkli bir paket aldı dedi ben bununla besliyorum, cırt açtı üzerinden löp et döküldü tabağa hop diye. e dedim zararlı değilmi kurt olmuyor mu, yoo gayet sağlıklılar dedi.

sonra araştırdım biraz bu mevzuyu ve işin ucunun yurt dışında vet fakülteleriyle ortak çalışan mama markalarına kadar gittiğini yazıyor internette. yani barf destekçisi hayvan severlere göre hayvan doğal ortamında yaşayamıyor da olsa diyeti belli bunun diyorlar, çiğ yiyecek etobur bu diyorlar. barf diyetiyle hayvanın kurtlanması veya başka bakteriyel bir hastalığa yakalanması riski ticari mamalardan farklı değil diyorlar. çiğ etin zararlı olduğunu da yurt dışında enstitülerle ortak çalışan mama markalarının kar-zarar hesaplarıyla pompaladığını iddia ediyorlar. şaka maka iyi saklanmış çiğ et diyetine tabi tutulmuş kedilerle ilgili eli yüzü düzgün bir araştırma vb. bulamadım ben. tabi türkiye kedicileri için imkansıza yakın bu diyet. yeri geliyor kendisi yemeye ucuz et için et balık kurumunda bayram önü iki saat sıra bekliyor insanlar. ama böyle bir şey de var bilin diye notumu bırakıyorum.
bana aşırı saçma geliyor. 5 bin yıl önceki en doğal kediler bile löp etle beslenmediler. en birinci gıda kaynakları fareler, kuşlardı...