atmaca

yırtıcı bir kuş türüdür. "sparrow hawk" olarak tanımlanır. latincede "accipiter" olarak isimlendirilir. küçük ebatta, genel olarak kuşlar ve fareler ile beslenen, özellikle güvercinlere özel bir merakı olan kuştur. güvercin sahipleri kendisinden hoşlanmasa da, hayvanseverlikleri nedeniyle bir şekilde güvercinlerine saldırırken kazaya uğradıklarında güvercin sahipleri tarafından veterinerlere götürülürler.

yetişkin bir atmaca 200-300 gram ağırlığındadır. dişisi erkeğe oranla daha büyük ve daha güçlüdür. suyu bol olan ormanlık alanlarda yaşarlar ve göçmen kuşlardır. ormanlık alanlarda ürerlerken sonbaharda üreme bittiği zaman daha sıcak olan güney bölgelerine göç ederler. güney rusya ve kafkasya tercih ettikleri bölgelerdir. ilkbahar başlangıcında ise kuzeye geri dönerler. diğer bir deyişle kara kıştan hoşlanmazlar.

rize ve artvin atmacaların göç yollarında olsa da bu kuşlar istanbul'da da görünürler. özetle tüm karadeniz bölgesi bu kuşların yaşam alanı sayılır. özellikle doğu karadenizde göç zamanlarında bolca görünürler. rize ve artvin'de, atmacaların göç zamanlarında bu kuşlar yetiştirmek veya bakmak için yakalanırlar. belirli bir süre bakıldıktan sonra ise doğaya bırakılırlar. sebebi; atmacaya olan aşktır.

yetiştirmek veya bakmak için sertifika gerektiren hayvanlardır. kafanıza göre atmaca bakıcılığı yapamazsınız. bunun için devletten izin almanız gerekir. kaçak olarak beslerseniz de para cezasına ilave olarak atmacanıza veya -baktığınız başka tür yırtıcı hayvanlarınıza- bay bay demeniz gerekir.