ankara kedisi

sadece beyaz oldukları düşünülen fakat aslında her renk kürke sahip olabilen uzun tüylü türkiye kedisi. dünya üzerinde de oldukça popülerdir ve birçok farklı ırkın kaynağıdır.
çok orjinal bir tür gerçekten.

örneğin;

coğrafyamıza ait olan uzun tüylü kedilerin atası, aynı zamanda benim oğluşumun cinsi
çok zeki, asil ve ağır karakterli kedilerdir. tüyleri ve beslenmeleri bakım ister. tüy kusmasının önüne geçmek için düzenli taranmalı ve tüy topakları için özel olan maltlardan yemesi sağlanmalıdır.
benimkinin seyretmeye doyamadığım uzun tüyleri popo kısmında olsun, yele kısmında olsun sürekli didişir. taramamıza izin de vermez, öyle topak topak tüylerle dolaşır paçoz.
zeki,asil,enerjik,fit ve sahiplenme güdüsü yüksek bir kedi ırkıdır.beyaz uzun ipeksi ince tüylere sahiptir.göz renkleri sarı,mavi ve çift renk olabilir o konda belli bir standart yoktur.kuyrukları dik gezerler ve sırt üstüne yatıran tek ırktır.çoğu kedi ırkının atalığını yapmaktadır.bir ırkın ırk standartlarını oluşturması için birbirine benzer iki bireyden olan yavruların da anne babaya benzemesi gerekir.genetik bir tescili olmasa da sahip olduğu standartlarla bir ırk olarak sayılabilir bu tanımdan dolayı..albino değillerdir normalde w şeklinde olan bir gen angora ve vanlara wgeni şeklindedir.tüyler beyaz olur gözler renkli olabilir fakat bu en aracılığıyla taşınan karakterlerde sağırlık durumun baskın olması da olabiliyor.sağır olan bir angora kedisi saf bir ırk olarak değerlendirilemeyebilir.sağırlık yaşanmaması için de farklı kan hatlarıyla melezlenmesi gerekiyor.çok fazla detaylı açıklama yapamayacağım fakat yerli bir servetimiz gen kaynağımız olarak bilinmesinde fayda vardır.wcf üzerinden ülkemiz adına tescil edilmesi için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.tek eksiğimiz türk vatandaşlarının bu yerli gen kaynağımıza sahip çıkmasıdır.şunu da belirtmek isterim..en güzel standartlara sahip angora ların büyük kısmı rus yetiştiricilerindedir.
cok asil bir oglumdu alex kocaman olmuştu ama bir gun cikip gitti evden ve sanirim çaldılar cok aradim ilanlarla bile ama bulamadim..
her renk olduğunu kabul etmeyen çok inatçı insanlara simsiyah kızımın angora olduğunu inandıramıyorum
bence tekirlerden sarmanlardan sonra en en enerjik kedi cinslerinden biri. asla enerjileri bitmek bilmiyor. kucağa gelenini sakin olanını vallahi görmedim.